Test Gezegeni - Test Çöz, Soru Çöz, Testleri Çöz, Soruları Çöz

974 test çözmeniz için, içinde 13026 soru ile sizleri bekliyor!

8.Sınıf – Türkçe – Parçada Anlam – Test 5

8. sınıfta işlenen Türkçe dersinin Parçada Anlam konusu ile ilgili hazırlanmış 15 soruluk testi çözebilirsiniz.

#1 Aşağıdaki cümlelerin hangisi paragrafın giriş cümlesi değildir ?

#2
I.Bende çocuklarıma daha iyisini vermek için gayret ediyorum.
II.Bana ailem nasıl öğrettiyse bende çocuklarıma aynı özveriyle yaklaşmaya çalışıyorum.
III.Bir şeyi kırdıysak tamir etmeyi, kırılan bir kalbi onarmayı bana ailem öğretmişti.
IV.Çok sert bir baba olduğumu düşünmüyorum.
V.İyi bir bireyin yetişmesi için aile en başta yer almaktadır.
Yukarıda verilen cümlelerden anlamlı bir paragraf oluşturulmak istense hangisi dışta kalmaktadır ?

#3 İnsan olarak duygularımız bir olaya karşı verdiğimiz tepkiler bizi bizden ayıran durumlar değildir. Bizi farklılaştıran sözcüklerdir. Sözlerin ise bize ait olduğu zaman bir anlamı vardır. Kendi duygularımızı, kendi kişiliğimizi yansıtırsak yansıtarak sözcüklere anlam kazandırabiliriz. Yukarıda parçada anlatılmak istenilen düşünce aşağıdakilerden hangisidir ?

#4 Aşağıda verilen cümlelerden hangisi paragrafın giriş cümlesi olabilir ?

#5 Sanat, spor ve iş her ne olursa artık size hayatınıza anlam katacak hedefiniz olması gerekmektedir.(I) Hedeflerinizi gerçekleştirmek için yeni hedefler yeni amaçlarınızın olması gerekir.(II) Belki de hayallerimizin hiçbiri gerçekleşmeyecek ama yinede bir amaç uğruna çalışmış hedeflerimizin peşinden gitmiş olacağız.(III) Çalışan kişi hayattaki her istediğine ulaşır ve hayallerini gerçekleştirir.(IV) Hayallerimiz ve hayatlarımız aynı olmaya bilir ama bir amaç uğruna, hedefi olarak yaşamak hayalleri gerçekleştirebilmemiz için birer basamak değil mi ?
Yukarıda verilen paragrafta anlam akışın bozan cümle hangisidir ?

#6 Hayatımda hiç hayvanat bahçesine gitmemiştim. Şehrimizde yeni açılan hayvanat bahçesine ailecek gitmek için hafta sonu hazırlandık. Hayvanat bahçesine gideceğim için çok heyecanlıydım ve sonunda oraya varmıştık. Yarım saat gezdikten sonra içime hiç sindiremediğim bir hüzün yaşamıştım. Hayvanların hiçbiri mutlu görünmüyordu ve sanki hapsolmuş gibiydiler. Hayvanat bahçelerini ilk ve son ziyaret edişim galiba. Yukarıda verilen paragrafta anlatılmak istenilen düşünce aşağıdakilerden hangisidir ?

#7 Kitap okuma alışkanlığının gün geçtik azaldığı beni çok üzmekte. Oysaki kitaplar hiç arkadaşınız olmadığı zaman size yol göstermekte, size eşlik etmekte ve bir arkadaş edası ile yanınızda olabilir. Kitap keşfedilmemiş bir dünya ve içlerinde okuyanlara birçok bilgi içermektedir. Bu yüzden kitap okuma alışkanlığı kazanmalıyız ve iç dünyamızı zenginleştirmeliyiz. Yukarıda kitap okuma hakkında verilen bilgiler dahilinde aşağıdakilerden hangisine ulaşılabilir ?

#8
I.Dilimiz gelişmekte ve sürekli değişim içinde olmakta.
II.Zamanda değişen bu yapıda bizim için önemli olan değerlerimizi korumak ve onlara sahip çıkmaktır.
III.Dilimizi geliştiren yapı sadece dilimizi değil kültürümüzü ve davranışlarımızı farkında olmadan etkilemektedir.
IV.Geçmişte ile günümüz arasında aynı anlamı ifade etmesidir.
V.Korumak için eskiye dayandırmak önemli olan değildir.
Yukarıda verilen cümleler anlamlı bir bütün oluşturabilmesi için sıralaması nasıl olmalıdır ?

#9 İyi bir lise kazanmak, işimizde başarılı olmak ve toplumda sevilen, sayılan biri olmak. Hayatımızda her zaman bir amaç uğruna yaşamak, hayatımızın bir parçası olmuş durumda. Bizimde yapmamız gereken şeylerden biride amaçlarımızı, hedeflerimizi iyi belirlemek ve hedeflerimiz doğrultusunda amaçlarımızdan şaşmamak. Gerek toplumda, işte ve okulda nerede olursa olsun iyi bir vatandaş olmak hepimizin görevi olduğunu unutmamalıyız. Yukarıda verilen paragrafta anlatılmak istenilen aşağıdakilerden hangisidir ?

#10 Olumlu eleştiri yapmak ne kadar önemli bir durum olduğunu fark etmek o kadar kolay olmayabilir. Ancak yapılan bir eserin kötü yanlarını olumlu ifadelerle eleştirmek eser sahibini mutlu edeceği kadar eserinin bir yankı uyandırdığını ve dikkate alındığı hissi ile daha iyisini yapacağını tahmin etmek çokta değil. O yüzden eleştiri yaparken her zaman olumlu yönden bakmalı ve olumlu eleştiri yapmalıyız. Yukarıda verilen paragrafta anlatılmak istenilen düşünce aşağıdakilerden hangisidir ?

#11 Dağ evinde bulunan yaşlı ve ömrünün çoğunu uzun çam ağaçları, soğuk ırmaklar ve ıssız ormanlarda geçiren bir kişiyi ziyaret etmek için yola koyulmuştuk. Yolun daha yarısında yağmur yağmaya başladı ve çevremizden sesler duymaya başladık. Hızlıca dağ evindeki kişinin yanına gittik. Kapıyı çaldık ve bizi uzun beyaz sakallı, mavi gözlü bir adam karşıladı. O kadar genç görünüyordu ki onun hiç seksen yaşında olduğuna inanamamıştım. Yukarıda parçada verilen kişi için aşağıdakilerden hangisine ulaşılamaz ?

#12 Ülkemizde başarı sağlayan kişileri eleştirmek ne kadar kolay bir durum olmuş. Özellikle internet sayesinde birilerine yüklenmek ve en ağır eleştirilerde bulunmak bu kadar kolay olmamalı. Hayatta bir şeyler üretmek ve başarılar kazanmak için insanların önüne engeller çıkabilmektedir. Bu engelleri aşarken insanların önüne eleştiri yaparak engel olarak çıkmamalı. İyi ve olumlu işler yapan kişilere destek olmalıyız. Yukarıda eleştiri hakkında verilen paragrafta anlatılmak istenilen düşünce aşağıdakilerden hangisidir ?

#13 Teknolojinin ilerlemesi bizim ne kadar iyi gözüksede insanın yapısında olan bazı ihtiyaçlara şuanlık bir çözüm bulunmuş değil. Mesela hala su içmeye ve yüz yıl önce bile atalarımızın tükettiği yemekleri hala yapmaya devam etmekteyiz. Kültürlerimiz için aynı tepkiyi vermek gerektiğine inanıyorum. Kültürlerimizi unutmamak ve teknoloji körü körüne bağlı kalmamak için tatillerde de olsa köylerimize gitmek teknolojiden uzak kalmak bizlere çok iyi geleceğine inanıyorum. Kültürümüze ve dilimize bizi diri tutan ve bizi biz yapan değerlere sahip çıkmalıyız. Yukarıda paragrafta anlatılmak istenilen düşünce aşağıdakilerden hangisidir ?

#14 Sözcükler kullanmak çok önemlidir. Karşısındakini incitebildiği gibi onu okşayabilirde. Sözcükleri kullanmadan önce zihnimizde karşımızdakine nasıl tepki vereceğine dikkat etmeliyiz. Sözcük bizim için o kadar önemlidir ki. Sizin istediğiniz gibi hareket ederler gibi gözükür ama karşı tarafın tepkisi dahilinde kendi yolunu çizmeye başlar. Sözcükleri kullanmadan düşünmeli, taşınmalı ve karşımızdakine düşüncelerimizi en iyi şekilde aktarmalıyız.
Yukarıda verilen paragrafta anlatılmak istenilen düşünce aşağıdakilerden hangisidir ?

#15 Aşağıda verilen cümlelerden hangisi paragrafın giriş cümlesi olamaz ?

Testi Bitir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Test Gezegeni - Test Çöz, Soru Çöz | Sitemap | Soru Cevap Test