Test Gezegeni - Test Çöz, Soru Çöz, Testleri Çöz, Soruları Çöz

974 test çözmeniz için, içinde 13026 soru ile sizleri bekliyor!

8.Sınıf – Türkçe – Parçada Anlam – Test 4

8. sınıfta işlenen Türkçe dersinin Parçada Anlam konusu ile ilgili hazırlanmış 15 soruluk testi çözebilirsiniz.

#1 Her şeyin iyisi kötüsü olduğu gibi medyanında iyisi kötüsü bulunmaktadır. Milyonları takip ettiği gazete, dergi, internet sitelerinin hepsini bunların bizim üzerimizde olağan etkisini unutmadan tarafsız bir şekilde takip etmeliyiz.
Yukarıda medya hakkında verilmek istenen mesaj hangi şıkta belirtilmektedir ?

#2 Çok çalışmak her zaman faydalıdır ama nerede neye göre çok çalışmak gerektiğini unutmamalıyız. Çünkü çok çalışmanın önüne geçebilecek bazı durumlar vardır . Bunların başında yetenek gelir. Yaptığımız işte yetenekli olmamız ve beraberinde çok çalışmayı getirdiği zaman yaptığımız işte bir o kadar daha başarılı olmamız için gayet yeterli bir sebeptir.
Yukarıda paragrafta yetenek hakkında asıl anlatılmak istenen hangi seçenekte kesin olarak verilmektedir?

#3 Hayatımızda bize engel olabilecek çok faktör bulunabilmektedir. Bunların başında tembellik gelir. Tembellik size gözükmeden çok sinsi bir şekilde size etki edebilir. Size güzel ve rahatlatıcı gelebilir ama her zaman kazanılmış büyük başarılar o işi yaparken yaşadığımız acı ve zorlukları aşarak elde edeceğimizi unutmamalıyız.
Yukarıda verilen metinde tembellikle alakalı nasıl mesaj vermek istenmiştir ?

#4 Hayatımızın her alanında riskler mevcut. Risklerden kaçmak her zaman bizim için kolay yöntem olabilir ama riskleri hayatımızda basamak olarak görmekte büyük başarıların kapısını bize aralamaktadır. Riskler sayesinde çok daha iyi mevkilerle gelmek toplumda saygınlık kazanmak adına atılabilecek bir adım olarak görebiliriz.
Yukarıda risk hakkında verilen bilgilerden asıl anlatılmak istenen aşağıdakilerden hangisidir ?

#5 Oyuncak ne kadar faydalı bir etkendir. Bilgisayar ve tv hayatımıza girdiğinden beri çocuklarımızın hayallerini çalan en gereksiz araç olmaya başlaması göz ardı etmemiz gereken en önemli konuların başında gelmesi gerekiyor. Oyuncak çocukların hayal dünyasının gelişmesini etkileyen gereçlerden bir tanesidir. Yukarıdaki paragrafta anlatılmak istenen aşağıdakilerden hangisidir ?

#6 Oyun çocukların ruhsal ve bedensel eğitiminde önemli bir yer tutar. Arkadaşlık bağı kurmaları okul hayatında ve sosyal hayatında çok fazla bir etkisi vardır. Oyundan öğrendiklerini kendi hayatına uygulayan çocuklar gelecek yaşantılarında daha hareket etmekte daha rahat topluma uyum sağlamaktadırlar. Oyunun bu gibi faydaları aile yaşamına ve kişisel yaşama olan etkisi sayesinde toplumda huzur ve mutluluğun oluşmasına katkısı göz ardı edilemeyecek kadar çoktur. Yukarıdaki paragrafta anlatılmak istenen aşağıdakilerden hangisidir ?

#7 Çoğu aile de hatta toplumda eskilere dayanan kötü bir alışkanlık vardır. Bu çocukların fazla söz sahibi olamaması duygularının fikirlerinin önemsenmemesi gibi görülmektedir. Ne kadar yanlış gereksiz bir hareket toplumun geleceğini çocuklardan geçtiğini unutmak kadar saçma bir düşünce olamaz. Oysaki çocukların serbestçe düşünmeye tartışmaya hakkı yok mudur ?
Yukarıdaki paragrafta anlatılmak istenen aşağıdakilerden hangisi değildir ?

#8 Eskiden insanlar avladıkları hayvanın hemen hemen herşeyinden faydalanıyorlardı. Etinin ve sütünün faydasını geçtim. Derisinden ve boynuzundan değerli süs eşyaları yapılıyor. Hayvan hiçbir şekilde kötü bir amaç uğruna katledilmiyordu. Yukarıdaki paragrafta anlatılmak istenen aşağıdakilerden hangisidir ?

#9 Karikatür insanların yaşadığı olayların kısaca ve komik şekilde anlatılmasına dayanır. Olayların fazla içine girmedin tüm yaşananın ana fikrini anlatacak şekilde resmedilmesidir .Karikatür özelliği itibari ile fazlasıyla tanınan oldukça popüler bir sanattır. Kişinin ve bazı durmaların abartılarak anlatılması çoğumuzun olayları daha olumlu yönde anlamamızı sağlamaktadır.Bu yüzden karikatür önemsiz gibi gözükse de aslında göz ardı edilemeyecek bir etkisi söz konusudur.
Yukarıdaki paragrafta anlatılmak istenen aşağıdakilerden hangisidir ?

#10 İlk çağlardan başlayarak günümüze kadar giren bir batıl inanç olarak isimlendirilen inançlar bulunmaktadır. Bunlar toplumun zayıf, güçsüz noktalarından meydana çıkan gelenek veya yaşayış biçiminden meydana gelmektedir. Yukarıda paragrafta neye değinilmek istenmiştir ?

#11 Fosiller çok eski zamanlardan bilgi almamız o döneme dair neler yaşandığı hakkında bilgi almamız için çok önemli kalıntılardır. Fosiller sadece bu gibi konularda yardımcı olmamakla birlikte güncel hayatımızda arabalarda fabrikalarda bunun gibi birçok yerlerde bize yardımcı olmaktadır.
Yukarıdaki paragrafta anlatılmak istenen aşağıdakilerden hangisidir ?

#12 Para hayatımızda birçok şeyi satın alabilir ama satın alamayacağı birçok şey mevcuttur. Mesela para saat satın alabilir ama boşa giden zamanı satın alamaz. Sağlığımızı tekrar geri kazanmak için servet harcayabiliriz ama sağlığımızı geri kazanamayız.
Yukarıdaki paragrafta anlatılmak istenen aşağıdakilerden hangisidir ?

#13 Süt hayatımızın her alanında bulundurmamız gereken bir gıdadır.İçinde çok sayıda faydalı besinleri bulunduran bir besindir. Çeşitli mineraller vücudumuzun büyümesinde gelişmesinde etkisi göz ardı edilemeyecek kadar fazladır . Özellikle küçük çocuklara olan faydası doktorların her zaman toplumu bu konuda bilgilendirmesi için yeterli bir sebeptir.
Yukarıdaki paragrafta anlatılmak istenen aşağıdakilerden hangisinde değinilmemiştir ?

#14 Özgüven çocuğun hayatını derinden etkileyen bir faktördür. Hatta çocuğun hayatı demek kişinin sadece çocukluk dönemini değil gelecek yılları da etkilemek demektir. Özgüven için kişin hayatında en önemli kişiler anne ve babalarıdır. Anne ve babalara bu konuda fazlasıyla görev düşmektedir.
Yukarıdaki paragrafta dikkate alındığında nasıl bir sonuca varmamız gerektiği hangi şıkta yer almaktadır ?

#15 Yüksek sesli müzik dinlemek kulağa verdiği zarar önemsenmeyecek kadar fazladır. Yüksek sesle müzik dinlemek yalnızca bize değil çevremize de zararı vardır. Belkide de şuan ne alaka diyorsunuzdur ama bir de şöyle düşünün. Arabada yüksek sesli müzik dinlemek veya yayaların yüksek sesli müzik dinlemesi birçok kazayı beraberinde getiriyor. Doktorların söylediğine göre müzik dinlemek o anda ona odaklanmamızı ve çevremizle olan ilişkimizi derinde etkilemesine neden oluyor. Yukarıdaki paragrafta aşağıdakilerden hangisine değinilmemiştir ?

Testi Bitir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Test Gezegeni - Test Çöz, Soru Çöz | Sitemap | Soru Cevap Test