Test Gezegeni - Test Çöz, Soru Çöz, Testleri Çöz, Soruları Çöz

974 test çözmeniz için, içinde 13026 soru ile sizleri bekliyor!

8.Sınıf – Türkçe – Parçada Anlam – Test 3

8. sınıfta işlenen Türkçe dersinin Parçada Anlam konusu ile ilgili hazırlanmış 15 soruluk testi çözebilirsiniz.

#1 3 yaşındaki çocuğa ”Hayır onu yeme o acı” demeniz o çocuğun onu asla yemeyeceği anlamına gelmez ama onu bir kere alıp yemesi ve ağzının yanması yememesi için çok önemli bir sebep olabilir.
Yukarıdaki paragrafta anlatılmak istenen aşağıdakilerden hangisidir ?

#2 Yaptığımız işte bizi yargılayan eleştiren ilk kişi biz olmalıyız . Kendimiz hakkında hüküm verecek kararlar alınacak ise bunu ilk biz yerine getirmeliyiz. Başkalarının hayatımıza dokunmasını etki etmesini asla kabullenmemeliyiz. Nedendir bilinmez herkes başkalarının hayatını eleştirmekte onlar hakkında bazı hükümler vermektedir. Toplumun düzelmesi herkesini kendini eleştirmekten geçmesi değil midir ?
Yukarıdaki paragrafta anlatılmak istenen aşağıdakilerden hangisidir ?

#3 Hayatınızı değiştirmek artık bir düzen oturtmak istiyorsanız sizi sıkıştıran baskılardan artık kurtulmalı ve hayallerinize odaklanmalısınız . Çevremde başkalarının hayalleri için uğraşan pek çok insan görüyorum. Bende onlara şunu soruyorum bu dünyaya gelmede ki amacın başkalarının hayallerini gerçekleştirmek midir ?
Yukarıdaki paragrafa verilebilecek en uygun başlık aşağıdakilerden hangisidir ?

#4 Bütün canlıların belli bir düzen çevresinde yaşaması gerekmektedir. Bu ceza sisteminin doğmasının altında yatan sebeplerin en başındadır. Kimsenin malına canına değerlerine saldırmamalı kendi ilhamlarımızın hayallerimizin peşinde koşmalıyız.
Yukarıdaki paragrafta anlatılmak istenen aşağıdakilerden hangisidir ?

#5 İnsanlar hayatlarında pek çok şeyin hayalini kurarlar. Kimisi paranın kimisi başarıların kimi fazla göz önünde olmamanın hayalini kurar ama kimse bunca hayalinin temelinde neyin olduğunu düşünmez Oysaki bunca hayalimizin nedeni mutlu olmaktır. Mutlu olmak için illaki paranın lüksün hayatımızda fazla yer kaplamasına gerek yoktur. Mutlu olduğumuz hayattan zevk aldığımız her anın kıymeti hayallerimizin en üstünüdür.
Yukarıdaki paragrafta anlatılmak istenen aşağıdakilerden hangisidir ?

#6 Yenilmek nasıl ve neye göre yenilmek. Hayatımızda her türlü alanda başarısız olabiliriz hatta sayısız kez başarısızlıklar elde edebiliriz ama asla yenildiğimizi kabullenmemek gerektiğini anlamalıyız. Yenildiğimizi kabul etmek aslında hayatının o anda sıradanlaştığı kabul etmek gibidir. Çünkü artık yenebileceğimiz hiçbir şeyimiz kalmadı. Kazanamayacağınızı düşünmemiz bile artık bir şeyleri yapabildiğimizin bir kanıtı olmalıdır.
Yukarıdaki paragrafta anlatılmak istenen aşağıdakilerden hangisidir ?

#7 Düzensizlik kişinin toplum hayatında ki yerini belirleyen etkenlerden biridir Bunun bir sonucu olarak kişinin değişmesi toplumunda bozulmasına neden olabilmektedir. İnsanların düzensiz olması birlik beraberliğin bozulmasına huzursuzluğun her türlü kötü alışkanlığın hayatımıza girmesi neden olabilir.
Yukarıdaki paragrafta anlatılmak istenen aşağıdakilerden hangisidir ?

#8 Öfke insanların ilk okuduğu veya duyduğu anda akıllarına şiddet, korkunun gelmesine nden oluyor. Oysaki öfke insanların haklarını korumaları kendilerini doğada ayakta tutmaları adına olması gerekir. Ama hangi duygu olursa olsun herşeyin bir sınırı olduğu kabul etmek zorundayız. Öfkenin hayatımıza olumlu yönde etkileri vardır ama aşırıya kaçması da bir o kadar zararlı olabilir.
Yukarıdaki paragrafta anlatılmak istenen aşağıdakilerden hangisidir ?

#9 İnsanoğlu bir önceki günden her zaman daha iyi olmak istemelidir. Daha iyi şartlar altında yaşamak daha rahat bir hayat sürmek için hayatını kazanana kadar her zaman bir önceki günden daha fazla çalışmalı ve daha fazla istekli olmalıdır . Başkalarının yaşadıklarını ezberlemek onların hayatlarını pür dikkat takip etmek adına kendi hayatımızı insanlara ezberletmek hayattaki amaçlarımız arasında en tepede yer alması gerekir.
Yukarıdaki paragrafta anlatılmak istenen aşağıdakilerden hangisidir ?

#10 Zaman öyle bir araçtır ki kullanmamız faydalanmamız gerektiği anda ellerimizden kaybolur. Oysaki gençlik yıllarımızda ondan en iyi şekilde verim almamız gerekir . İlerde yaşlandığımızda gençlik yıllarımızı daha fazla özlemle aramamak adına gençlik yıllarını en dolu şekilde yaşamak gerekir. Şimdi bakıyorumda gençlerin çoğu zamanlarını boş boş geçirmekte en kıymetlilerini önemsiz birşeymiş gibi harcamaktalar.
Yukarıdaki paragrafta anlatılmak istenen aşağıdakilerden hangisidir ?

#11 İnsanları geliştirmenin en önemli bir yoluda eleştirmek ve eksiklerini yüzüne söylemektir. Eleştirilen eksikleri yüzüne söylenen bir kişi kendini ispatlamak adına kendini eskisinden daha çok başarılı konuma getirmek için fazla çaba sarf etmektedir. Bunları önemsiz basit hataları bile eleştirin diye söylemiyorum elbette ama insanları değiştirecek daha başarılı olmalarını sağlamak için faydalı eleştirilen mutlaka yapılmalıdır.
Yukarıda paragrafta eleştiri hakkında ne anlatılmak istenmektedir ?

#12 Dost ve arkadaş birbirlerine ne kadar yabancı gözüken iki sözcük gibi gözüksede aslında onları ayıran çok önemli sebepler vardır. Arkadaş okulda veya çalıştığınız yerde bir arada zorunlu veya olağan nedenlerden dolayı birarada bulunduğumuz kişiler olabilir ama dost öyle değildir yanında olmayı isterek severek tercih ederiz. Hayatımız için belki vazgeçilmez en önemli nedenlerden biri sayarız.
Yukarıda paragrafın konusu aşağıdakilerden hangisidir ?

#13 Ülkemizde yabancı dil okullarda uzun süren eğitim ve hatta güncel hayatımızın içindeki etkisi göz ardı edilememesine rağmen çoğu kişinin yabancı dili oldukça kötü seviyelerdedir. Oysaki bunca eğitim, öğrencilerimizin yüksek eğitim hayatında hiç zorlanmaması için yeter olması gerekirdi. Bu durum nedeniyle öğrencilerin tekrardan üniversitede yabancı dil eğitimi alması için geçerli bir nedendir .
Yukarıda yabancı dil hakkında verilmek istenen mesaj hangi seçenekte doğru olarak verilmektedir ?

#14 Meslek seçimi hayatımızı etkileyen en önemli etkenlerden bir tanesidir. Ama ne yazıkki günümüzde çoğu insan isteği mesleği yapamamakta veya istediği okullarda istediği bölümü okuyamamaktadır. Mesleğin kişiler üzerinde önemsenemeyecek etkilerden bir tanesi sosyal hayatını etkilemesi ve çevresinin bu bağlı olarak gelişmesidir . Bu gibi nedenler toplumu etkileyerek toplumun altyapısını oluşturan bir faktördür .
Yukarıda anlatılmak istenen aşağıdakilerden seçeneklerden hangisinde belirtilmektedir ?

#15 Kendini insanların karşısına koyar ve insanın hatalarını görmelerini sağlar. Yazar yalandan kaçar toplumun eksikliklerini açıkça ortaya koyar. Kısacası yazar toplumun aynası görevini üstlenen değerlerden biridir.
Yukarıda yazar hakkında verilen paragraftan hangi sonucu çıkarabiliriz ?

Testi Bitir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Test Gezegeni - Test Çöz, Soru Çöz | Sitemap | Soru Cevap Test