Test Gezegeni - Test Çöz, Soru Çöz, Testleri Çöz, Soruları Çöz

959 test çözmeniz için, içinde 12862 soru ile sizleri bekliyor!

8.Sınıf – Türkçe – Edebi Türler ve Söz Sanatları – Test 4

8. sınıfta işlenen Türkçe dersinin Edebi Türler ve Söz Sanatları konusu ile ilgili hazırlanmış 15 soruluk testi çözebilirsiniz.

Soru #1: Bu gün bir kitap fuarındaydım. Kahramanmaraş’ta öyle her zaman kitap fuarı olmazdı. O yüzden evden bir heyecanla çıkıp, fuar yoluna düştüm. Alana geldiğimde, çok kalabalıktı. Bugün en sevdiğim yazarlar gelecekti. Umutluydum, bir sürü kitap alı, imzalatacaktım. Öyle de oldu. Bu metnin türü aşağıdakilerden hangisidir ?

Soru #2: Yazar ve mütercim. 12 Aralık 1917’de Hatay Reyhanlı’da doğdu. Hatay Lisesini bitirdi. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe bölümüne girdi. Öğrenimini tamamlayamadan Hatay’a döndü. Bir süre ilkokul öğretmenliği ve nahiye müdürlüğü, Tercüme Kalemi’nde reis muavinliği yaptı. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Fransız Dili ve Edebiyatı bölümünü bitirdi. Elazığ Lisesi’nde Fransızca öğretmenliği yaptı (1942-45). Bu metnin türü aşağıdakilerden hangisidir ?

Soru #3: Bir konunun fazla derinlere inilmeden sohbet ediliyormuş gibi anlatılmasıdır. Söyleşilerde karşılıklı konuşma havası vardır ve soru cevap tekniği kullanılabilir. Yukarıda tanımı yapılan edebi tür aşağıdakilerden hangisidir ?

Soru #4: Adım İbrahim Keskin. 27 Eylül 1987 yılında Afyonkarahisar ilinin Dinar ilçesinin Yeşilhüyük köyünde doğdum.Ailemle birlikte 7 aylık bir bebekken ben köyümüzden İzmir’in Altındağ’ı na göçtük. 6 yaşına kadar orada ikamet ettikten sonra Bornova’ya taşındık. İlköğretimi Yavuz Selim İlköğretim Okulunda tamamladıktan sonra liseyi sınavda kazandığım Karşıyaka Anadolu Ticaret Meslek Lisesinde okudum. Bu metnin türü aşağıdakilerden hangisidir ?

Soru #5: Tavşan ikide bir böbürleniyor: -Kimse benden hızlı koşamaz diyormuş. Sonunda kaplumbağa dayanamamış: -İstersen yarışalım demiş. Koşuya başlamışlar. Tavşan epeyce yol aldıktan sonra “Hıh o sırtı kabuklu hayvancık sürüne sürüne kim bilir ne zaman sonra bana yetişir?” diye düşünmüş. -Şu ağacın altına biraz uzanıp dinleneyim demiş. Uyuyakalmış. Bu metnin türü aşağıdakilerden hangisidir ?

Soru #6: ” Kitap ve sinema değerlendirmeleri birer _______ örneğidir. ”
Yukarıda cümlede boş bırakılan yere hangisi gelir ?

Soru #7:
-Fikirler kanıtlanır.
-Bilimsel yazılardır.
-Yorum içermez.
Yukarıda özellikleri verilen metnin türü aşağıdakilerden hangisidir ?

Soru #8: İnsana ait özelliklerin insan dışındaki varlıklara verilmesiyle gerçekleştirilen sanata ne denir ?

Soru #9: Aşağıdaki cümlelerin hangisinde benzetme sanatına yer verilmemiştir ?

Soru #10: Aşağıdaki cümlelerden hangisinde kişileştirme yoktur ?

Soru #11: Aşağıdakilerden hangisi eleştiri türünün özelliklerinden değildir ?

Soru #12: Aşağıdakilerden hangisi makale türünün özelliklerinden değildir ?

Soru #13: Eleştiri yapan kişi aşağıdakilerden hangisini dikkate almaz ?

Soru #14: Aşağıdaki cümlelerin hangisinde abartma anlamı yoktur ?

Soru #15: Aşağıdakilerden hangisinde benzetme söz sanatı vardır ?

Devam Et

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Test Gezegeni - Test Çöz, Soru Çöz | Sitemap | Soru Cevap Test