Test Gezegeni - Test Çöz, Soru Çöz, Testleri Çöz, Soruları Çöz

959 test çözmeniz için, içinde 13012 soru ile sizleri bekliyor!

8.Sınıf – Türkçe – Edebi Türler ve Söz Sanatları – Test 3

8. sınıfta işlenen Türkçe dersinin Edebi Türler ve Söz Sanatları konusu ile ilgili hazırlanmış 15 soruluk testi çözebilirsiniz.

Soru #1: Bir gün amcamlarla birlite Ulaş’a gitmiştik. Orada biz kuzenim Sema ile birlikte denize girerken amcam ve babam balık tutuyorlardı. Biraz durduk ve yengem bizi çağırdı ”hadi gidiyoruz.” dedi. Denizden çıktık ve barajın oraya pikniğe gittik. Orada bir sürü çekirge vardı. Çekirgenin biri benim üzerime zıpladı. ben çığlığı bastım. Annem çekirgeyi aldı ve biraz oturup gittik. O günü hiç unutamıyorum..
Yukarıdaki metnin türü aşağıdakilerden hangisidir ?

Soru #2: Köklerimiz olan geleneklerimize sahip çıkalım ama onları tıpkı her yıl yenilenen yapraklar gibi yenileyerek, çağdaşlaştırarak, günümüze uygun bir yorum getirerek uygulayalım. Ulu bir çınar ağacı, kuru yapraklarına asılıp kalıyor mu? Hayır, tam tersine yenilerini üretiyor.
Paragrafa göre günümüzde geçerliği olmayan gelenekler neye benzetilmiştir ?

Soru #3: Adamın biri bir dost aramak için yollara düşmüş. Yolda bir ayıyla karşılaşmış. Ayı da yalnızlıktan çok bunaldığı için birbirleriyle arkadaş olmaya karar vermişler. Bu paragrafta aşağıdaki sanatsal anlatım yollarından hangisi kullanılmıştır ?

Soru #4: Edebiyat, görsel ve plastik sanatlar gibi, müzik gibi değildir. Başka dilde yazılmış bir eseri okumak için bildiğimiz bir dile çevrilmesi gerekir. Bu çeviri de eninde sonunda İdil Biret’in piyanodaki parmaklarına başka parmakların karışması, fırçayı tutan ele başka bir elin değmesi demektir.
Bu paragrafta bir edebî eserin çevirisi ile ilgili verilen benzetmenin amacı aşağıdakilerden hangisinde belirtilmiştir ?

Soru #5: Aşağıdaki cümlelerden hangisinde benzetme yoktur ?

Soru #6: Aşağıdakilerden hangi cümlede kişileştirme yoktur ?

Soru #7: Gençliğimin en dayanılmaz yanı, toplumsal hayatımı sürdürebilmem için takınmam gereken maskelerdi. Kendi başıma kurduğum dünyayı günlük hayatın içinde karşılaştığım insanlara gösteremiyordum. Kendime kurduğum dünya ile neredeyse yeraltında sahte para basan bir adam gibiydim. Bu paragrafta aşağıdaki sanatsal anlatım yollarından hangisi kullanılmıştır ?

Soru #8: Aşağıdaki cümlelerin hangisinde abartma vardır ?

Soru #9: ” Hayat bir aynadır, sen ona gülersen o da sana güler. ”
Yukarıdaki cümlede aşağıdaki söz sanatlarından hangisine başvurulmuştur ?

Soru #10: Teknoloji çağının en büyük ürünü olan internet artık her eve girmeye başladı.İntern kullanımın dünya ve Türkiye genelinden her geçen gün artıyor olması ve internet kullanım yaşının da her geçen gün aşağıya çekiliyor olması da beraberinde bir çok riski de getiriyor.İnternet kullanımının birbirinden farklı ve güzel yönleri olduğu gibi aynı derece de kötü yönleri olabiliyor.
Yukarıdaki metnin türü aşağıdakilerden hangisidir ?

Soru #11: Aşağıdakilerden hangi cümlede konuşturma vardır ?

Soru #12: Ben, bütün insanları hayvanlardan ayıran lisan kabiliyetini ortaya çıkaran bir konuşma organıyım. İnsanların içinden geçen hislere, beyninde dolaşan fikirlere tercüman olurum. Yiyecekler ağıza girdikten sonra çiğneme ve yutma işlerinde çok önemli işler görürüm. Ağza alınan gıdaları harç makinesi gibi karıştırırım. Sonra da tükürük bezlerinin salgılarıyla iyice ıslanıp yumuşamasını sağlarım. Böylece yiyecekler yutulabilecek hâle gelir. Yutma sırasında da bu lokmaları arkaya doğru iterek yutağa gönderirim. Metinde konuşturulan varlık aşağıdakilerden hangisidir ?

Soru #13: Doğu Anadolu Bölgesi’nin en güzel illerinden, hatta belki de en güzel ili olan, Elazığ’ı çok duymuştum; ancak bir türlü gezip görme fırsatı bulamamıştık. Elazığ, halamın da gelin gittiği ve 16 yıldır orada yaşadığı bir ildi. Babam, seyrek de olsa halamı ziyarete gider; ancak beni yanında götürmezdi. Nihayet geçen ay, Elazığ’a gideceğini, istiyorsa benim de onunla gidebileceğimi söyledi. Zaten çok merak ettiğim bir ilimizdi ve teklifini çok büyük sevinç ve heyecanla kabul ettim.
Yukarıdaki metnin türü aşağıdakilerden hangisidir ?

Soru #14: ” Gereksiz muhabbetle burayı kahvehaneye çevirdiniz. ” Yukarıdaki cümlede yapılan söz sanatı hangi seçenekte doğru verilmiştir ?

Soru #15: Aşağıdaki atasözlerinin hangisinde benzetme yapılmıştır ?

Devam Et

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Test Gezegeni - Test Çöz, Soru Çöz | Sitemap | Soru Cevap Test