Test Gezegeni - Test Çöz, Soru Çöz, Testleri Çöz, Soruları Çöz

974 test çözmeniz için, içinde 13026 soru ile sizleri bekliyor!

8.Sınıf – Türkçe – Edebi Türler ve Söz Sanatları – Test 2

8. sınıfta işlenen Türkçe dersinin Edebi Türler ve Söz Sanatları konusu ile ilgili hazırlanmış 15 soruluk testi çözebilirsiniz.

#1
Sen bir çiçeksin
Annen saksı
Hemen hastalansan
Odalar yaslı
Yukarıdaki dörtlükte sırasıyla hangi edebî sanatlar kullanılmıştır ?

#2 Yazarın güncel konularla ilgili görüşlerini ifade ettiği gazete ve dergi yazılarına ne denir ?

#3 Deve kuşu bir aslanın geldiğini görünce çok korkmuş. Hemen kafasını kuma sokmuş. Aslan deve kuşunun yanına gelmiş, çevresinde bir iki tur atmış. Karnı tokmuş aslanın konuşacak arkadaş arıyormuş. Yukarıdaki yazının türü aşağıdakilerden hangisidir ?

#4 “Birden, havada karanlığı bir ustura gibi acısız ve belirsiz yaran bir beyaz şimşek parladı.” cümlesinde bir benzetme vardır. Buna göre ne, neye benzetilmektedir ?

#5
15 Mayıs 1987’de Ankara’da doğdum. Bir yaşıma geldiğimde babamın işi gereği Ankara’dan Denizli’ye taşındık. Hayatımın ilk 5 yılını burada babam Mustafa Bey ve annem Fatma Hanım ile birlikte geçirdim. Sonrasında gelen tayin haberi ile birlikte Tokat’a taşındık. Ve Zile maceramız başladı. Birkaç ay içerisinde kardeşim Emir dünyaya geldi ve böylece sıkıcı yalnızlığım sona erdi. İlköğretimimi burada tamamladıktan sonra, yeni bir tayin ile ben ortaokuldayken Bursa’ya taşındık. Neyse ki Bursa ailemin son durak noktası oldu. Ama benim yolculuğum henüz bitmemişti. Öğretmen olmak için İstanbul Üniversite’ndeki eğitimime başladım.
Yukarıdaki yazının türü aşağıdakilerden hangisidir ?

#6 İnsan dışındaki varlıklara insan özelliği verilmesine ne denir ?

#7 Aşağıdaki dizelerin hangisinde ” kişileştirme ” yapılmıştır ?

#8 ” Pamuk gibi yumuşacık elleri vardı. ” cümlesinde hangi sözcük benzetme yönünü ifade etmektedir ?

#9
Bir toplumda ahlak ve âdetlerin ne şekilde değiştiğini, kelimelerin başkalaşmasında görmeli, “üstat” kelimesinin son senelerde aldığı mana bu bu bakımdan küçük bir incelemeye değer. Eskiden “üstat”, herkesçe onaylanan yetkinliklere verilen büyük bir derecenin ismiydi. Üstat, dahiden bir rütbe aşağıda idi. Üstat Ekrem, edebi derece­lendirmede Dahi-yi Azam’ın arkasından gelirdi.
Yukarıdaki yazının türü aşağıdakilerden hangisidir ?

#10 Aşağıdaki cümlelerin hangisinde abartma yapılmamıştır ?

#11
Bir ikilidir ağlamak ve gülmek. Ağlamak sanılanın aksine çaresizlik zayıflık güçsüzlük demek değildir bence. Gariptir belki… Ama ben ne zaman ağlayan birini görsem içim gerçekten acısa dahi bir miktar da sevinirim. Çünkü üzülmeyi becerebilen bir kişi sevmeyi de bir o kadar iyi becerebilir. Çünkü ağlayabilen bir insan gülmenin o mükemmel kıymetini belki de daha iyi anlıyabilir.
Yukarıdaki yazının türü aşağıdakilerden hangisidir ?

#12 Paspas : ” Artık yerlerde sürüklenmekten bıktım. ” dedi. cümlesindeki söz sanatı hangi seçenekte verilmiştir ?

#13
Ateşe başladıklarında ödüm patladı. Şarapnel dolu gibi yağıyordu. Hemen cepheye gitmemiz gerekiyordu ve orada kurşunlar gerçekten uçuşmaya başladı. Korkmadığını söyleyen yalancıdır ! George Washington başının üstünden uçuşan kurşun vızıltısından hoşlandığını söylemişti ama o benim savaşımda değildi ! (Deniz eri Joe Murray)
Yukarıdaki yazının türü aşağıdakilerden hangisidir ?

#14 ” Eğil de kulak ver, bu sessiz yığın Bir vatan kalbinin attığı yerdir. ” Dizelerinde geçen söz sanatı aşağıdakilerden hangisidir ?

#15 Yazarın herhangi bir konu hakkındaki duygu ve düşüncelerini anlattığı yazılara ne denir ?

Testi Bitir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Test Gezegeni - Test Çöz, Soru Çöz | Sitemap | Soru Cevap Test