Test Gezegeni - Test Çöz, Soru Çöz, Testleri Çöz, Soruları Çöz

974 test çözmeniz için, içinde 13026 soru ile sizleri bekliyor!

8.Sınıf – Türkçe – Edebi Türler ve Söz Sanatları – Test 1

8. sınıfta işlenen Türkçe dersinin Edebi Türler ve Söz Sanatları konusu ile ilgili hazırlanmış 15 soruluk testi çözebilirsiniz.

#1 Yaşanmış veya kurmaca olayların kişi, yer ve zamana bağlı olarak anlatıldığı kısa edebi yazılara ne denir ?

#2 Aslı’nın gülüşü; hani yağmur yağarken güneş açar ya onun gibi bir şey. ” Bu cümlede aşağıdaki sanatsal anlatım yollarından hangisi kullanılmıştır ?

#3 Küçük bir kasabanın dört ayrı mahallesi varmış. Birinci mahallede Evetama’lar yaşıyormuş. Evetama’lar ne yapılması gerektiğini bildiklerini düşünürlermiş. Yapma zamanı geldiğinde ise “evet, ama” diye cevap verirlermiş. Cevapları hep yanlış olurmuş. Suçu başkalarına atmakta da ustaymışlar. Yukarıdaki yazının türü aşağıdakilerden hangisidir ?

#4 Bir kimsenin doğumundan yaşadığı güne kadar geçirdiği belli başlı evrelerin başkası tarafından anlatıldığı yazılara ne denir ?

#5 Deniz ve mehtap sordular seni: “ Neredesin ? ” Bu konuşmada aşağıdaki sanatsal anlatımlardan hangileri vardır ?

#6 Adıyaman ismini belki de çoğunuz çok az duymuşsunuzdur. Ancak bu şehrimizi gezip gördüğünüzde nasıl olur da daha önce duymadım deyip çok şaşıracaksınız. Zira Adıyaman, öyle tarihi güzelliklere sahip ki bu ülkede yaşayan herkesin buraları muhakkak gezmesi gerekir. Doğrusu ben de bir İzmirli olarak bu ili pek duymamıştım. Bir iş arkadaşımın tavsiyesi ve sunduğu imkânlarla buraya bir gezi düzenleme fırsatı buldum. İyi ki de bulmuşum. Zira gezilesi o kadar çok yeri varmış ki anlatamam. Yukarıdaki yazının türü aşağıdakilerden hangisidir ?

#7
Gök derin, yapraklar hisli, ayrılık…
Boşlukta çınlayan uzun bir ıslık
Ses yok bu billûrdan başka
Şiirde, aşağıdaki varlıklardan hangisi kişileştirilmiştir ?

#8 Aşağıdakilerin hangisinde insana özgü nitelik doğa varlıklarına aktarılmıştır ?

#9 Diline sevgi ve saygısı olan bir kişi olarak, dilimizin yozlaştırılması, abuk sabuk kelimeler türetilmesi, hiç bir ilmî kaynak ve dayanağı olma­yan bu uyduruk kelimelerin gazete, dergi, kitap ve TRT yayınlarında yalan yanlış ve zevksizce kullanılması dilin siyaset ve ideolojilere âlet edilmek istenmesi, dilini seven herkes gibi, beni de rahatsız ve tedirgin et­mektedir. Yukarıdaki yazının türü aşağıdakilerden hangisidir ?

#10 Bilim, ekonomi, siyaset ve toplumla ilgili konularda yazılan, açıklayıcı niteliği olan gazete ve dergi yazılarına ne denir ?

#11
Şiir bir cennet bahçesi
Girmeyene anlatılmaz.
Dizelerinde hangi söz sanatı yapılmıştır ?

#12 ” Fırtınada bir deniz feneri kadar yalnızdım. ” Cümlesinde yapılan söz sanatı aşağıdakilerden hangisidir ?

#13 Gün geçmiyor ki çevre felaketi haberlerde yer almasın. Büyük Okyanus’ta 30 metreye kadar yükselen dalgalar sahilleri yerle bir etti. Deniz dibindeki deprem ya da yanardağların patlamasından meydana geldiği söylenen bu dev dalgalara karşı uyarı ağları da para etmiyor. Hatırlanacağı gibu bu dev dalgalar, 1993′te Endonezya’da bir adanın tamamını kapladı ve 2 bin kişinin yaşamını yitirmesine yol açtı. Yine Gine’de yaşamını yitirenlerin sayısı ise 3 bini aştı. Yukarıdaki yazının türü aşağıdakilerden hangisidir ?

#14 ” Gözlerimiz kurşun, elimiz bıçak severken öldürdük güzellikleri. ” Cümlesinde hangi söz sanatı vardır ?

#15 Bir edebiyat veya sanat eserini her yönüyle değerlendirerek anlaşılmasını sağlamak amacıyla kaleme alınan yazıya ne denir ?

Testi Bitir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Test Gezegeni - Test Çöz, Soru Çöz | Sitemap | Soru Cevap Test