Test Gezegeni - Test Çöz, Soru Çöz, Testleri Çöz, Soruları Çöz

959 test çözmeniz için, içinde 13012 soru ile sizleri bekliyor!

8.Sınıf – Türkçe – Cümlenin Öğeleri – Test 1

8. sınıfta işlenen Türkçe dersinin Cümlenin Öğeleri konusu ile ilgili hazırlanmış 15 soruluk testi çözebilirsiniz.

Soru #1: Aşağıdakilerden hangisinde öğelere ayırmada bir yanlışlık yapılmıştır ?

Soru #2: “Hiç bir dost ve arkadaş gözüyle karşılaşmayan kara gözleri, ruhunun zilletini ve acılarını büyük bir sır gibi saklamıştı.” cümlenin öğeleri aşağıdakilerden hangisinde sırasıyla verilmiştir ?

Soru #3: “Eşyayı tanırken hepimiz sadece dışından Esrarına yol bulduk onun anlatışından” cümlesinin öge sıralanışı aşağıdakilerin hangisinde doğru verilmiştir ?

Soru #4: Aşağıdaki cümlelerin hangisinde öğeler yanlış ayrılmıştır ?

Soru #5: “Pencerenizden gördüğünüz dağın doruğunda öylece duran karın içinden başını çıkartan kardelen çiçeğini yazmışsınız.” Yukarıdaki cümleyle ilgili aşağıdakilerden hangisi doğrudur ?

Soru #6: Aşağıdaki cümlelerin hangisinde öğelere ayırmada yanlışlık yapılmıştır ?

Soru #7: ” Biz, kendi yazgısına bırakılmış bu güzel toprak parçasına bu coğrafi değişiklikten yararlanarak çok daha düzenli, bilinçli ve estetik bir kişilik verebiliriz. ” Bu cümlenin öğeleri ve öğe dizilişi aşağıdakilerden hangisidir ?

Soru #8: Aşağıdaki cümlelerin hangisinde özne açıklayıcısıyla birlikte verilmiştir ?

Soru #9: “Aralanan perdenin gerisinde uykuya karışmış kentin semasında bulutsuz bir gökyüzü ve yıldızlar vardı.” Yukarıdaki cümleyi öğelerine ayırdığımızda sıralama nasıl olmalıdır ?

Soru #10: “Hemşirenin şarkısına kulak veren yalnızca pistin önünde uslu uslu oturan iki köpekti.” Bu cümledeki altı çizili bölüm cümlenin hangi öğesidir ?

Soru #11: Aşağıdaki cümlelerden hangisinin öğeleri ” Tümleç – Özne – Yüklem ” şeklinde sıralanmıştır ?

Soru #12: Aşağıdaki atasözlerinin hangisinde zarf tümleci yoktur ?

Soru #13: ” Ben, İstanbul baharının yarı hasta, havada, suda gizli ürpermeler, tereddütlerle dolu başlangıcını severim. ” Bu cümlenin öğeleri ve öğe dizilişi aşağıdakilerden hangisinde verilmiştir ?

Soru #14: ” Bu birkaç saniyede tüm ömrümce yaşadıklarımı gözden geçirmeyi denedim. ” Bu cümlenin öğeleri ve öğelerinin dizilişi aşağıdakilerden hangisinde sırasıyla verilmiştir ?

Soru #15: ” O, yoğun ve çalışkan yaşamın en umulmaz bir anında, beş kurşun, bu yaşama son verdi. ” Bu cümlenin öznesi aşağıdakilerden hangisidir ?

Devam Et

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Test Gezegeni - Test Çöz, Soru Çöz | Sitemap | Soru Cevap Test