Test Gezegeni - Test Çöz, Soru Çöz, Testleri Çöz, Soruları Çöz

974 test çözmeniz için, içinde 13026 soru ile sizleri bekliyor!

8.Sınıf – Türkçe – Cümlenin Öğeleri – Test 1

8. sınıfta işlenen Türkçe dersinin Cümlenin Öğeleri konusu ile ilgili hazırlanmış 15 soruluk testi çözebilirsiniz.

#1 Aşağıdakilerden hangisinde öğelere ayırmada bir yanlışlık yapılmıştır ?

#2 “Hiç bir dost ve arkadaş gözüyle karşılaşmayan kara gözleri, ruhunun zilletini ve acılarını büyük bir sır gibi saklamıştı.” cümlenin öğeleri aşağıdakilerden hangisinde sırasıyla verilmiştir ?

#3 “Eşyayı tanırken hepimiz sadece dışından Esrarına yol bulduk onun anlatışından” cümlesinin öge sıralanışı aşağıdakilerin hangisinde doğru verilmiştir ?

#4 Aşağıdaki cümlelerin hangisinde öğeler yanlış ayrılmıştır ?

#5 “Pencerenizden gördüğünüz dağın doruğunda öylece duran karın içinden başını çıkartan kardelen çiçeğini yazmışsınız.” Yukarıdaki cümleyle ilgili aşağıdakilerden hangisi doğrudur ?

#6 Aşağıdaki cümlelerin hangisinde öğelere ayırmada yanlışlık yapılmıştır ?

#7 ” Biz, kendi yazgısına bırakılmış bu güzel toprak parçasına bu coğrafi değişiklikten yararlanarak çok daha düzenli, bilinçli ve estetik bir kişilik verebiliriz. ” Bu cümlenin öğeleri ve öğe dizilişi aşağıdakilerden hangisidir ?

#8 Aşağıdaki cümlelerin hangisinde özne açıklayıcısıyla birlikte verilmiştir ?

#9 “Aralanan perdenin gerisinde uykuya karışmış kentin semasında bulutsuz bir gökyüzü ve yıldızlar vardı.” Yukarıdaki cümleyi öğelerine ayırdığımızda sıralama nasıl olmalıdır ?

#10 “Hemşirenin şarkısına kulak veren yalnızca pistin önünde uslu uslu oturan iki köpekti.” Bu cümledeki altı çizili bölüm cümlenin hangi öğesidir ?

#11 Aşağıdaki cümlelerden hangisinin öğeleri ” Tümleç – Özne – Yüklem ” şeklinde sıralanmıştır ?

#12 Aşağıdaki atasözlerinin hangisinde zarf tümleci yoktur ?

#13 ” Ben, İstanbul baharının yarı hasta, havada, suda gizli ürpermeler, tereddütlerle dolu başlangıcını severim. ” Bu cümlenin öğeleri ve öğe dizilişi aşağıdakilerden hangisinde verilmiştir ?

#14 ” Bu birkaç saniyede tüm ömrümce yaşadıklarımı gözden geçirmeyi denedim. ” Bu cümlenin öğeleri ve öğelerinin dizilişi aşağıdakilerden hangisinde sırasıyla verilmiştir ?

#15 ” O, yoğun ve çalışkan yaşamın en umulmaz bir anında, beş kurşun, bu yaşama son verdi. ” Bu cümlenin öznesi aşağıdakilerden hangisidir ?

Testi Bitir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Test Gezegeni - Test Çöz, Soru Çöz | Sitemap | Soru Cevap Test