Test Gezegeni - Test Çöz, Soru Çöz, Testleri Çöz, Soruları Çöz

974 test çözmeniz için, içinde 13026 soru ile sizleri bekliyor!

8.Sınıf – Din Kültürü – Zekat Hac ve Kurban İbadeti – Test 2

8. sınıfta işlenen Din Kültürü dersinin Zekat Hac ve Kurban İbadeti konusu ile ilgili hazırlanmış 15 soruluk testi çözebilirsiniz.

#1 1.Akıllı ve ergenlik çağına girmiş kişiler. 2.Ekonomik durumu Hac ibadetini yerine getirebilecek durumu olanlar. 3.Sağlığı ibadetini yerine getirebilecek kadar iyi olan kişiler. 4.Hac ibadetini yerine getirirken sıkıntı yaşamayacak ve özgürlüğünü sınırlamayacak kişiler. Yukarıda dinimizde hac ibadetinin farz kılındığı kişiler hakkında bilgiler yer almaktadır. Buna göre verilenlerden hangileri doğrudur ?

#2 1.Hac, kişilerin iç huzura kavuşmaları için yerine getirmeleri gerekmektedir. 2.Hacca gidecek kişiler Allah’ın kendilerine verdiği maddi ve manevi nimetlerden dolayı şükretmek için giderler. 3.Hacca giden kişiler Hz. Muhammed (s.a.v)’in doğup büyüdüğü ve İslamiyetin yayıldığı bölgeyi ziyaret etmek için giderler. 4.Hac ibadeti sırasında insanlar Dünya’nın farklı bölgelerinden gelen insanlarla tanışma fırsatı bulurlar. Yukarıda Hac ibadeti için bilgiler verilmektedir. Buna göre hangileri yanlıştır ?

#3 1. Umre, hac ibadeti ile aynı zamanda yapılma şartı yoktur. Yılın istenilen herhangi bir döneminde yapılabilir. 2. Bir sene için hac ve umre ibadeti birçok kez yapılabilmektedir. 3. Hac ibadeti gidebilecek kişilere farz, umre ise sünnettir. 4. Umrede kurban kesme ibadetini yapmak gerekmektedir. Yukarıda verilen umre ve hac ibadeti hakkında verilenlerden hangileri yanlıştır ?

#4 1. Kabe Dünya üzerinde yapılmış ilk ibadet yeridir. 2. Kabe’nin etrafını çevreleyen bölüme Mescid-i Nebi denilmektedir. 3. İhram giydikten sonra yapılmaması gereken davranışlara mikat denilmektedir. 4. Hac ve umre ibadetinin sonunda ihramdan çıkarken saç tıraşı olur ve ihramdan çıkılır. Yukarıda verilen bilgilerden hangileri yanlış bir ifade içermektedir ?

#5 ” Lebbeyk Allahümme lebbeyk …. ” hac ve umre esnasında yapılan duanın ilk kısmı yanda verilmiştir. Buna göre devamı aşağıdakilerden hangisidir ?

#6 Aşağıda verilen ayetlerden hangisi telbiye duasında yer almaktadır ?

#7 1. İhramdan çıkmak 2. İhramı giymek 3. Arafat’ta vakfe yapmak 4. Ziyaret tavafı yapmak 5. Müzdelife’de vakfe yapmak Yukarıda hac ibadetini gerçekleştirirken yapılması gerekenler verilmektedir. Buna göre doğru sıralanışı aşağıdakilerden hangisidir ?

#8 1. Akıl 2. Mal 3. Sağlık 4. Borç Yukarıda verilenlerden hangileri hac ibadetinin yerine getirmemiz için gerekli olanlar arasındadır ?

#9 Aşağıdakilerden hangisi hac ibadetinin farzları arasında değildir ?

#10 Yeni doğan bir bebek için veya ergenlik çağına ermemiş bir çocuk için kesilen kurbana ne denilmektedir ?

#11 Hac ibadeti esnasında ihrama girdikten sonra dinimizde normal şartlarda yasak olmayan durumlar ihram giyerken yasaklanmaktadır. İhram giydikten sonra yasaklardan birini yapan bir kişi bu davranışından dolayı ne yapması gerekmektedir ?

#12 Aşağıda verilenlerden hangileri yanlış bir ifade içermektedir ?

#13 1. Kurbanlık kesileceği esnada kıbleye doğru çevrilmesi şartı yoktur. 2. Kurban keserken ” Bismillahi Allah’ü Ekber ” diyerek kurbanın kesilmesi gerekir. 3. Kurban fakir kişilerin ihtiyaçlarını karşılamak için kesilir. 4. Kurban keserken çevre temizliği ve kurbana eziyet etmemek çok önemlidir. Yukarıda kurban kesmek ile ilgili verilenlerden hangileri yanlıştır ?

#14 Kurban kesmek ile ilgili aşağıda verilenlerden hangileri yanlış bir bilgi içermektedir ?

#15 Aşağıda verilenlerden hangisi kurban kesecek biri için gerekli bir durum değildir ?

Testi Bitir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Test Gezegeni - Test Çöz, Soru Çöz | Sitemap | Soru Cevap Test