Test Gezegeni - Test Çöz, Soru Çöz, Testleri Çöz, Soruları Çöz

974 test çözmeniz için, içinde 13026 soru ile sizleri bekliyor!

8.Sınıf – Din Kültürü – Zekat Hac ve Kurban İbadeti – Test 1

8. sınıfta işlenen Din Kültürü dersinin Zekat Hac ve Kurban İbadeti konusu ile ilgili hazırlanmış 15 soruluk testi çözebilirsiniz.

#1 Ayete’l Kürs’i ile ilgili aşağıda verilen aşağıda verilen bilgilerden hangisi yanlıştır ?

#2 1. Zekat veren kimse önce ailesinden, akrabaları ve yakın çevresinden başlayarak zekat vermelidir. 2. Yapılan yardımları Allah rızası için, karşılık beklemeden yapılmalıdır. 3. Zekat herkese verilebilecek maddi yardımları içermektedir. 4. Zekat verirken malımızın bize yararı olmayan kısımlarını vermek daha uygundur. Yukarıda zekat hakkında verilenlerden hangileri yanlış bilgi içermektedir ?

#3 Aşağıda zekat hakkında verilen bilgilerden hangisi yanlıştır ?

#4 1. Zekat, Allah’ın insanlara verdiği malları ona şükür amaçlı yapılan bir ibadettir. 2. Zekat maldan harici manevi anlamda yapılabilmektedir. 3. Zekat aile bireylerinde durumu kötü olan birine yapılabilir. 4. Bir malın artma özelliği olması ve zekat verilecek duruma gelmesine nisap miktarı denilmektedir. Yukarıda verilen bilgilerden hangileri yanlış bir ifade içermektedir ?

#5 Zengin bir Müslümanın zekatını verebileceği kişi aşağıdakilerden hangisidir ?

#6 ” Zekat vermek İslamiyet’in yardımlaşma açısından en önemli ibadetleri arasındadır. ” Aşağıdakilerden hangisi zekat kelimesinin kelime anlamları arasında bulunmamaktadır ?

#7 Aşağıda zekat hakkında verilen bilgilerden hangisi yanlış bir bilgi içermektedir ?

#8 ” Dinimizde yardımlaşmanın ve dayanışmanın önemi oldukça fazladır ve bazı ibadetlerimizi buna bağlı olarak yerine getirmekteyiz. ” Yukarıdaki bilgi dahilinde aşağıda verilen ibadetlerimizden hangisi verilen bilgiyi destekler nitelikte değildir ?

#9 ” Kim helal kazancından bir hurma miktarı sadaka verirse ki Allah sadece helal olanı kabul eder. Allah o sadakayı büyük bir hoşnutlukla kabul eder. Sonra onu sahibi için, sizden birinizin tayını yetiştirdiği gibi dağ gibi olana kadar bereketlendirir. ” hadisinde dinimizde yardımın önemi vurgulanmıştır. Buna göre aşağıdakilerden hangisi yanlıştır ?

#10 Osmanlı döneminde zengin kişiler cami önlerinde yer alan ……….. paralarını veya yardımlarını koyarlardı. Fakir kişiler ise yapılan yardımdan ihtiyaçları kadar olanını alıp ihtiyaçlarından fazla olanı ise diğer durumu kötü olan kişilere bırakırlardı. Yukarıda verilen noktalı yere aşağıdaki ifadelerden hangisi getirilmelidir ?

#11 1. Filtre vermek dinimizde vacip olan ibadetlerimiz arasındadır. 2. Fıtır sadakasını sadece halkın arasındaki zenginler vermelidir. 3. Öldükten sonra hala sevap kazanmayı sağlayan yardımlar sadaka-i cariye olarak adlandırılır. 4. Yılın her döneminde yerine getirilebilecek ibadetlerimizdendir. Yukarıda fıtır sadakası ile ilgili verilen bilgilerden hangileri yanlıştır ?

#12 Aşağıda fıtır sadakası hakkında verilen bilgilerden hangisi yanlıştır ?

#13 İslamiyet toplumda yardımlaşma ve dayanışmaya önem veren bir dindir. Toplumumuzda buna bağlı gelişerek fakirlere, kimsesizlere ve ihtiyacı olanlara beslenmeler için yapılan aş evlerine ne denilmektedir ?

#14 1. Sadaka vermenin dinimizde mecburiyeti bulunmaz. 2. Sadaka ve zekat verebilmek için ergenlik çağına ulaşmış ve maddi kazanç sağlamış olmalıyız. 3. Zekat verecek kişinin her hangi bir borcu var ise borçlarını ödedikten sonra huzura erince zekat vermesi gerekmektedir. 4. Zekat ibadeti dinimizin beş şartından birisidir. 5. Sadaka ve zekat yılda tek sefer yapılması gerekir. Sadaka ile zekatı bir birinden ayıran özellikler yukarıda verilmiştir. Buna göre hangileri yanlış bilgi içermektedir ?

#15 Durumu iyi ve Müslüman bir kişi olan Fatih ramazan ayının sona ereceği için bir miktar sadaka vermesi gerekmektedir. Fatih’in vereceği sadakaya dinimizde ne denilmektedir ?

Testi Bitir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Test Gezegeni - Test Çöz, Soru Çöz | Sitemap | Soru Cevap Test