Test Gezegeni - Test Çöz, Soru Çöz, Testleri Çöz, Soruları Çöz

974 test çözmeniz için, içinde 13026 soru ile sizleri bekliyor!

8.Sınıf – Din Kültürü – Kaza ve Kader – Test 2

8. sınıfta işlenen Din Kültürü dersinin Kaza ve Kader konusu ile ilgili hazırlanmış 15 soruluk testi çözebilirsiniz.

#1 Aşağıda sadaka-i cariye’ye örnekler verilmiştir. Buna göre hangisi sadaka-i cariye olamamaktadır ?

#2 Fıtır sadakası ile ilgili aşağıda verilen bilgilerden hangisi yanlıştır ?

#3 Kabe’yi yılın herhangi bir bölümünde ziyaret etmek ve sünnet olarak ibadet etmeye …. denir. Kabe’yi ibadet amaçlı ziyaret ettiğimiz durumlarda bazı durumların belli süreliğine yasaklanmasına …… denir. Kabe’nin etrafında yedi kez dönmeye ….. denir. Yukarıda verilen yerlere gelebilecek uygun ifadeler aşağıdakilerden hangisidir ?

#4 Hz. İsmail (a.s)’ın annesi Hz. Hacer’in oğluna su aramasını sembolik olarak canlandırılma ibadeti aşağıdakilerden hangisidir ?

#5 Peygamberimizin “Ben vefat ettikten sonra ziyaret edenler, hayatımda ziyaret etmiş gibidir.” hadisine dayanarak Müslümanların her yıl ziyaret ettiği yer aşağıdakilerden hangisidir ?

#6 Bir işin yerine gelmesi halinde kesilen kurban ( ) Peygamberimiz ilk vahiy geldikten sonra eşinden sonra danıştığı kişi ( ) Bir fikre körü körüne bağlanmak ve diğer düşüncelere karşı olma durumu ( ) Yukarıda verilen parantezlere gelecek uygun ifadeler geldiğinde dışta kalan ifade aşağıdakilerden hangisidir ?

#7 Peygamber efendimizin vahiy gelmeden önce Mekke’de kurduğu topluluk ( ) Hz. Yusuf (a.s) hakkında Kur’an-ı Kerim’de yer alan kıssa ( ) Mal, mülk, paranın ortaya koyulduğu şans oyunları ( ) Yukarıda verilen parantezlere uygun ifadeler getirildiğinde aşağıda verilenlerden hangisi boşta kalır ?

#8 Kur’an- Kerim’de doğru bilginin kaynakları bildirilmektedir. Buna göre aşağıdaki ifadelerden hangisi boşta kalmaktadır ?

#9 Peygamber aracılığı ile gönderilen vahye dayalı dinler ilahi dinler olarak adlandırılmaktadır. Buna göre aşağıdakilerden hangisi ilahi dinlerden değildir ?

#10 Budizmde Dünya hayatından arındığı ve saf ve temiz bir duruma kavuştuğu durum aşağıdakilerden hangisidir ?

#11 Aşağıda verilen dinlerden hangisinde Dhamma ve Sangha gibi kavramlar yer almaktadır ?

#12 Aşağıda verilen dinlerden hangisinde toplumu Brahmanlar, Kşatriyalar, Vaisyalar, Sudralar olarak dörde ayırmaktadır ?

#13 ” Her sarhoşluk edici haramdır. Azıda haramdır çoğu haramdır. ” Peygamber efendimizin bu hadisinden yola çıkarak aşağıda verilenlerden hangisi bu hadis ile çelişmemektedir ?

#14 ” La te’huzühu sinetün vela nevm …. ” ayetinin devamı aşağıdakilerden hangisidir ?

#15 ” Vela yeüdühü hıfzuhüma ve hüvel aliyyül azim. ” ayetinin meali aşağıdakilerden hangisidir ?

Testi Bitir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Test Gezegeni - Test Çöz, Soru Çöz | Sitemap | Soru Cevap Test