Test Gezegeni - Test Çöz, Soru Çöz, Testleri Çöz, Soruları Çöz

974 test çözmeniz için, içinde 13026 soru ile sizleri bekliyor!

8.Sınıf – Din Kültürü – İslam Dinine Göre Kötü Alışkanlıklar – Test 2

8. sınıfta işlenen Din Kültürü dersinin İslam Dinine Göre Kötü Alışkanlıklar konusu ile ilgili hazırlanmış 15 soruluk testi çözebilirsiniz.

#1 Dinimizin kesin olarak yasakladığı durumlardan biride ortaya mal, mülk ve paranın koyularak şans oyunları oynanmasıdır. 1. İddia oynamak 2. Kumar oynamak 3. Faizle iş yapmak 4. Rüşvetle işlerini yürütmek Bu gibi durumlardan hangileri verilen metini desteklemektedir ?

#2 ” Kim güzel bir işte aracılık ederse, ona o işin sevabından bir pay vardır. Kim de kötü bir şeyde aracılık yaparsa, ona da o kötülükten bir pay vardır. Allah her şeyi gözetip karşılığını verir. ” hadisinde aşağıda verilenlerden hangisi vurgulanmaktadır ?

#3 Günümüzde yaygınca ve her yaşta insanın günlük hayatında kulladığı, bilinçli olmadığımızda kötü alışkanlıklara ve davranışlara sebep olabilecek kitle iletişim aracı aşağıdakilerden hangisidir ?

#4 ” Çoğu sarhoşluk veren içkinin azı da haramdır. ” ayetinden yola çıkarak aşağıdakilerden hangisine ulaşılabilir ?

#5 İnsanlar birbirlerine saygılı olmalı kötü alışkanlıklar dışında insanların kalplerini kıracak ve onları zarara uğratacak bir durumdan uzak durmalıdırlar. Buna göre aşağıdakilerden hangisi kötü alışkanlıkların dışında bahsedilen durumlara örnek gösterilebilir ?

#6 Aşağıda verilen ayet ve hadislerden hangisi kişinin arkadaş çevresinin hayatına iyi veya kötü yönde etki edebileceğini belirtmektedir ?

#7 Dinimiz kul hakkına oldukça önem vermiştir ve bunun ilgili bir çok ayet ve hadis bulunmaktadır. Bir kişi isteyerek veya istemeyerek kul hakkına girerse nasıl davranması gerekmektedir ?

#8 Dinimizde sarhoşluk etkisi veren her türlü madde haram kılınmıştır. Aşağıda verilen nedenlerden hangileri bu yasağın kapsadığı nedenler arasında yer almamaktadır?

#9 ” Kişi kendi elinin emeğinden daha temiz bir kazanç elde etmemiştir. ” hadisine göre aşağıdakilerden hangisine ulaşılamaz ?

#10 İçki ve uyuşturucu kişinin kendi sağlığını bozmaktan ziyade topluma bir çok zararı bulunmaktadır. Buna göre aşağıdakilerden hangisi içki ve uyuşturucunun topluma verdiği zararlar arasında bulunmamaktadır ?

#11 Kur’an-ı Kerim’de doğru bilgiye ulaşmak için belli kaynakların neler olduğuna değinilmektedir. Buna göre aşağıdakilerden hangisi verilen kaynak türleri arasında yer almamaktadır ?

#12 Aşağıda verilen hadis veya ayetlerden hangisi kişin helal ve çalışarak kazanması ile ilgilidir ?

#13 Dinimiz düşünmeyi ve düşündüğünü özgürce ifade etmeyi mümkün kılmıştır. Buna göre dinimiz ile ilgili aşağıda verilenlerden hangisi söylenemez ?

#14 İnsanlar hayatlarını, mülklerini ve haklarını kapsayan bu duruma kimse dışarıdan müdahale etme hakkına sahip değildir. Bu metinde söz edilen durum aşağıdakilerden hangisidir ?

#15 Çocuklar ilk olarak örnek almaya başlar ve kendi hayatlarında da olumlu veya olumsuz yönde olan bu davranışlara yer verirler. Bu metinde çocukların örnek aldığı kişilerin başında gelen aşağıdakilerden hangisidir ?

Testi Bitir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Test Gezegeni - Test Çöz, Soru Çöz | Sitemap | Soru Cevap Test