Test Gezegeni - Test Çöz, Soru Çöz, Testleri Çöz, Soruları Çöz

974 test çözmeniz için, içinde 13026 soru ile sizleri bekliyor!

8.Sınıf – Din Kültürü – İslam Dinine Göre Kötü Alışkanlıklar – Test 1

8. sınıfta işlenen Din Kültürü dersinin İslam Dinine Göre Kötü Alışkanlıklar konusu ile ilgili hazırlanmış 15 soruluk testi çözebilirsiniz.

#1 İnsanın zihnini, davranışlarını kontrol etmesine herhangi bir engel olmamasına rağmen kötü alışkanlıkların en başında yer alan madde aşağıdakilerden hangisidir ?

#2 Gençleri alkol, uyuşturucu ve bunun gibi bir çok kötü alışkanlıktan kurtarmak ve koruma görevi kimin sorumluluğundadır ?

#3 ” Ey inananlar, ne söylediğinizi bilecek duruma gelmedikçe, sarhoş iken namaza yaklaşmayın. ” ayetinde vurgulanılan durum aşağıdakilerden hangisidir

#4 ” İnsanın çevresiyle uyum içinde bir hayat sürmesi için akıl sağlığının yerinde yerinde olması ile mümkündür. ” Yukarıda metinde insanın uyum içinde yaşayabilmesi için uzak durması gereken en tehlikeli madde veya durum aşağıdakilerden hangisidir ?

#5 ” Hastalık gelmeden önce sağlığın, ihtiyarlık gelmeden önce gençliğin ve ölüm gelmeden önce hayatın değerini bilin. ” hadisinde aşağıdakilerden hangisi vurgulanılmamıştır ?

#6 ” En değerli kazanç kişinin kendi elinin emeğiyle kazandığıdır. ” hadisinde vurgulanılan durum aşağıdakilerden hangisidir ?

#7 Dinimizde içki ve kumar hakkında birçok hadis ve ayet bulunmaktadır. Buna göre aşağıdakilerden hangisi kötü alışkanlıkların kullanılmaması hakkındadır ?

#8 Dünya sağlık istatisliklerine göre Dünya’da ölüme yol açan kötü alışkanlıkların başından gelen aşağıdakilerden hangisidir ?

#9 ” Kır atın yanında duran ya huyundan ya suyundan ” Yukarıda verilen atasözünde kötü alışkanlıklar bulaşma nedenlerinden hangisi vurgulanmaktadır ?

#10 Kul hakkı birçok sebeple meydana gelebilmektedir. Mesela ; 1. Hile yapmak 2. Başkaları üzerinden haksız kazanç sağlamak 3. Yalan söyleyerek kişileri sıkıntıya düşürmek 4. İşlerimizin kötü ilerlemesi Bu gibi durumlardan hangileri kul hakkına girmektedir ?

#11 Küçük yaşlarda çocuklara verilen eğitim ileri dönemlerinde çocuklara hayatlarını şekillendirme konusunda oldukça önemlidir. Buna göre aşağıdakilerden hangisi çocukların eğitim alması için en başta görevli olan yerdir ?

#12 1. Aile 2. Arkadaş çevresi 3. Üniversite hayatı 4. İş hayatının olumsuz ilerlemesi Yukarıda verilen durumlar kötü alışkanlıklara başlama etkisi çoktan aza doğru sıralanırsa sonra yer alan aşağıdakilerden hangisidir ?

#13 Kitle iletişim araçları ve günümüzde yaygın olarak kullanılan sosyal medya gençleri kötü alışkanlıklara başlama konusunda tetikleyici durumlar bulunmaktadır. Bunları kontrol altına almakta görevli olan aşağıdakilerden hangisidir ?

#14 Kötü alışkanlıklardan uzak durmak için yapmamız gereken davranışlar arasında aşağıdakilerden hangisi bulunamaz ?

#15 Aşağıda verilen ayetlerden hangisi zararlı maddelerden uzak durmak ve ibadetlerimizi buna bağlı olarak yerine getirmek vurgulanmaktadır ?

Testi Bitir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Test Gezegeni - Test Çöz, Soru Çöz | Sitemap | Soru Cevap Test