Test Gezegeni - Test Çöz, Soru Çöz, Testleri Çöz, Soruları Çöz

974 test çözmeniz için, içinde 13026 soru ile sizleri bekliyor!

7.Sınıf – Türkçe – Parçada Anlam – Test 4

7. sınıfta işlenen Türkçe dersinin Parçada Anlam konusu ile ilgili hazırlanmış 15 soruluk testi çözebilirsiniz.

#1 Bir şeyin imkansız olduğuna inanırsanız beyniniz size yapacağınız işlerin imkansız taraflarını gösterir ama eğer o eylemi yapabileceğinize inanırsanız beyniniz size yapacağınız işin çözümlerini üretmek için çalışır işte o zaman başarmanın ilk adımlarını tek tek aşmaya başlarsınız. Yukarıda verilen paragrafta anlatılmak istenen asıl düşünce aşağıdakilerden hangisinde vurgulanmıştır ?

#2 Hayatta her zaman keyif aldığınız eylemi gerçekleştirin bu sizin hayatta daha sağlam atılımlar yapmanız için gerekli olan en önemli faaliyetler arasında yer almaktadır. Eğer keyif almadığınız bir işi yapıyorsanız başarının sizi bulması da bir o kadar güçleşecektir. Yaptıklarınızı ne kadar fazla tutku ile yaparsanız eninde sonunda başarı sizi bulucaktır. Yukarıda paragrafta anlatılmak istenen düşünce aşağıdaki seçeneklerin hangisinde doğru verilmektedir ?

#3 İnsanlar bir arada yaşadıkları için iletişime geçmek zorundadırlar ve bunu yapmak için kullanılabilecek en önemli araç dildir. Dil insanların kendini ifade etmesi, duygu ve düşüncelerini en iyi şekilde karşı tarafa göstermesi açısından çok önemlidir. Buna bağlı olarak toplumların kültür düzeyi dile bağlı olarak gelişmektedir. Yukarıda verilen paragrafın konusu aşağıdakilerden hangisidir ?

#4 Bir kaşık tuzu bir bardak suya atarsak o oranda suyun tadı bize tuzlu gelir. Eğer bir kaşık tuzu bir göle atsaydık tuzun varlığından bile haberimiz olmayacaktı. İşte hayatımızda bazı durumları buna örmek almalıyız. Sıkıntıların ölçüsünü her zaman bir kaşık olarak düşünmeli hayatın diğer iyi taraflarını ise göl olarak düşünmeliyiz. O anda sıkıntılardan düşünemeyecek durumdan olsak bile sonucunda bir göl dolusu mutluluk bizim için yeterli olacaktır. Yukarıda verilen paragrafta anlatılmak istenen düşünce aşağıdakilerden hangisinde doğru verilmektedir ?

#5 Oyunlar oynamak çoğu kişi tarafında kötü gösterilmekte çocukların oyunlardan alı koyulması istenilmektedir. Oysa ki oyunlar çocukların ve yetişkinlerin zihnini ve yeteneklerini geliştirmek ve eğlendirmek açısından çok faydalıdır. Bu yüzden yüzyıllardır yeni oyunlar keşfetmekte ve keyifli vakit geçirmek amaçlanmaktadır. Hatta oyunlar o kadar toplum üzerinde etkilidir ki ülkeler kendi oyunlarını yaparak toplum kültürünü ayak tutmaya çalışmaktadır. Yukarıda verilen paragrafta verilmek istenilen asıl fikir aşağıdaki hangi seçenekte verilmektedir ?

#6 Dünya üzerinde en kalabalık nüfusa sahip canlılar karıncalardır. Hatta o kadar fazla artarlar ki yeni doğan 40 insana karşılık yaklaşık 700 milyon karıncanın meydana geldiği tahmin edilmektedir. Ama bu kadar fazla olmalarına karşı o kadar iyi örgütlenirler ki bu açıdan insanlara benzer bir uygarlığa sahip oldukları düşünülmektedir. Yukarıda verilen paragrafta karıncalar hakkında aşağıdakilerden hangisi söylenebilir ?

#7 İnsanların sıkıntılı, üzüntülü dönemleri olduğu gibi toplumlarında böyle dönemlerden geçtiği zamanlar olmaktadır. Toplumları etkileyen bu durumları insanları sıkıntılarını hemen atlatamayacağı gibi toplumlarında baya zaman sonra atlattığı görülmektedir. Hatta insanlara göre toplumlar bu etkiden kurtulmaları yıllar boyunca süren mücadelelere dayanmaktadır. Yukarıda verilen metinde anlatılmak istenilen ifadeyi açıklayan aşağıda verilen seçeneklerden hangisidir ?

#8 Eskiden bilgiye ve iletişime bu kadar kolay sahip olamıyorduk. Haberleşme, ulaşım buna benzer pek çok durum teknoloji sayesinde gelişti. Uzaklar yakın oldu ve buna bağlı olarak bilgiye ulaşmak çok daha kolay oldu. Eskiden çok fazla güçlüklerle elde edelen bili artık o kadar kolay bir hale geldi ki bir tıkla saniyeler içinde çok değerli bilgilere ulaşabiliyoruz. Hatta yaptığımız bir tıkın bile neyi ifade ettiğini umursamaz hale geliyoruz. Yukarıda anlatılmak istenilen asıl düşünce aşağıdakilerden hangisidir ?

#9 Yemeğin üzerinde küçük küçük süsler bulunuyordu. Ama ben daha önceden yemeğin hazırlandığını anlamıştım. Burnuma nefis yapılmış yemeklerin kokusu gelmişti. Daha önce hiç tatmadığım bir lezzetin kokusunu aldığımı anlamamıştım ne yazık ki. Tadınca tekrar tekrar yemek istedim ama yemek çoktan bitmişti. Yukarıdaki metinde hangi duyu organlarından yararlandığımız aşağıdaki seçeneklerin hangisinde doğru verilmektedir ?

#10 Serçeler çok iyi uçmasına rağmen karada kalmayı daha fazla yeğler. Çünkü besini topraktan elde eder. Tohumlardan, solucanlardan ve böceklerden. Soğuk iklimleri sevmeyen serçeler daha çok sıcak iklimleri tercih ederler. Serçeler yürüyemezler, ayaklarını bitişik tutup öne doğru zıplamayı tercih ederler. Yukarıda serçeler hakkında verilen bilgiler göz önünde bulundurulduğunda aşağıdakilerden hangisi doğrudur ?

#11 Çiçekler açmalı kalbimde Kalbim ışığıyla etrafı aydınlatmalı Kırlar yeşermeli içimde Yeşiller, morlar, maviler Yukarıda verilen dörtlükte ağır basan duygu aşağıdakilerden hangisidir ?

#12 Boş zamanlarında kitap okumak gibi bir durumu sadece o vakti değerlendirdiğini düşünmekten ibaret olmaması için okuduğumuz kitaplardan kendimize bir şeyler katmamız gerektiğini unutmamalıyız. Yoksa kitap okumak diğer yapabileceğimiz faaliyetlerden öteye geçemeyecektir. Kitap okumak kadar faydalı bir durumu daha çok fayda sağlamak için kazandığımız bilgileri hayatımıza uygulamaktan kaçınmamalıyız. Yukarıda verilen paragrafta anlatılmak istenilen asıl ifade aşağıdakilerden hangisidir ?

#13 Havalar güzelleşti, insanlar kendilerini dışarı atmak için fırsat kolluyor. Kimimiz çimlere yatıp uymanın, kimimiz ise gezmenin, basketbol oynamanın peşindeyiz. Parklarda oynayan çocuklar bir yandan… Onlara baktıkça insanın içinden daha fazla enerji harcamak geliyor. Yukarıda verilen paragraftaki gibi düşünen biri için aşağıdakilerden hangisi söylenebilir ?

#14 Bir gün bir Kral varmış, tahtını oğlu olmadığı için ülkedeki gençlerin hepsini sarayına çağırdı ve onlara birer tohum verdi. Onlardan bir yıl sonra tohumları ona getirmelerini söyledi. Bir yıl sonra saraya gelen gençler ellerinde rengarenk çiçeklerle Kral’ ın karşısına çıktı ama bir tanesinin elinde çiçek yoktu. Herkes onunla alay ediyordu fakat Kral onun yanına gelene kadar. Artık ülkenin yeni Kral’ı oydu. Çünkü gençlere verilen tüm tohumlar haşlanmıştı bu yüzden çiçek açmaları mümkün değildi. Yukarıda verilen paragrafın ana düşüncesi aşağıdakilerden hangisidir ?

#15 İnsan, dünyaya iyimser biri olarak gelmektedir. Her ne oluyorsa sonradan kötümser olmaya başlıyor. Oysaki çocuklarda neden yetişkin bir insan kadar kötü duygular yok. Sanıyorum içinde büyüdüğümüz ortam bizim kişiliğimizi en büyük etkileyen etkenlerin en başında gelmektedir. Bu yüzden arkadaşlarımızı, çevremizi hep iyimser kişilerden oluşturalım. Hayatımıza hep hoş tarafından bakalım. İşte o zaman kötümser tarafımızdan hiçbir eser kalmayacaktır. Yukarıda verilen paragrafla hareketle aşağıda verilen seçeneklerden hangisine ulaşılamaz ?

Testi Bitir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Test Gezegeni - Test Çöz, Soru Çöz | Sitemap | Soru Cevap Test