Test Gezegeni - Test Çöz, Soru Çöz, Testleri Çöz, Soruları Çöz

974 test çözmeniz için, içinde 13026 soru ile sizleri bekliyor!

7.Sınıf – Türkçe – Parçada Anlam – Test 2

7. sınıfta işlenen Türkçe dersinin Parçada Anlam konusu ile ilgili hazırlanmış 15 soruluk testi çözebilirsiniz.

#1 “ Derin derin soluk alarak geceyi dinlerken önce uzaklarda ateş edildiğini duydu. Sonra aşağıdaki ormanda at ahırının olduğu yerde bir baykuş çığırışı duydu. Sonra mağaranın içinde çingenenin şarkı söylemeye başladığını ve gitarının yumuşak tınlamasını duydu. – Babamdan bir mirasım vardı diye yapay olarak sertleştirilmiş bir ses kabaca yükseldi ve orada asılı kaldı. Sonra sürdürdü: – Aydı ve güneşti ve ben tüm dünyayı dolaştımsa da o asla tükenmedi… Yukarıdaki paragrafa göre aşağıdaki seçeneklerin hangisi paragrafın konusudur ?

#2 Öğretimde başarılı olmak isteyen gençlere öncelikle “düzenli çalıştığın bir köşen olmalı” denir. Gürültüsü az, ders araçlarına kolaylıkla uzanabileceğin bir yer. Ama her şeyden önce öğrenci bunu istemeli. Yani başarmayı. Bu da ancak okul, aile ve çevrenin ilgisiyle sağlanır. Yukarıdaki paragrafta anlatılmak istenen nedir ?

#3 “ Yüksek düşüncelerin bayağı zevklerle bir arada bulunması mümkün değildir. Zevklerin bayağılığı düşüncenin asaletini zedeler. Düşünce alanında üst seviyede olduğunu sandığımız insanların zevklerinde basitlik ve bayağılık görüyorsak, o kimsenin fikri değerlendirmelerine de şüphe ile bakmak gerekir. O zaman görülecektir ki düşünce alanında da bu insan aldatıcı bir parlaklığa sahiptir. ” Paragrafta vurgulanan düşünce aşağıdakilerden hangisidir ?

#4 “Annem o sıralar yetişkin kızmış. Bu yüzden Eleni’nin türküsünü ezbere bilir ve sık sık söylerdi. Dinlemeye doyamadığım bu türküyü ben de hiç unutmadım. “ iğnem düştü yakamdan, yar yandım Eleni, gel arkamdan arkamdan. ” Yukarıdaki paragrafın konusu aşağıdaki seçeneklerin hangisindedir ?

#5 Beni her zaman en çok ürperten bu durum olurdu. Onun insanlarla konuşurken başını öne eğmesi ya da sağa sola çevirip konuştuğu insanın gözünün içine bakmaması, göz göze gelmekten kaçınması. Konuşurken gözlerini kaçıran kimseler beni her zaman ürpertmiştir. Yazarın şikayeti aşağıdakilerden hangisidir ?

#6 Asım Molla, parlak görevinden ve geleceğinden vazgeçerek yurda döndü. Orada yani Manisa’da büyük bir bağla çiftlik edinip şehirde ev yaptırarak o güzel beldeye yerleşti. İzmir basınında yayımlanan yazıları ve şiirleriyle kendi çapında bir düşünür ve şair olarak anılmaya başlandı. Yukarıdaki paragrafta Asım Molla’nın yazar ve şair olarak ilk yaptığı şey nedir ?

#7 Yunan askeri uzun namlulu tüfeğini kocasının göğsüne dayamış, ev halkının verdiği para ve mücevherlere karşın hala “para” diye direttikçe genç kadın en sonunda sabrı taşarak, “başka paramız yok artık, her şeyi verdik işte defolup gitsene, gök gözlü uğursuz.” diye bağırmış. Yukarıdaki paragrafta genç kadını öfkelendiren olay aşağıdaki seçeneklerin hangisinde yer alır ?

#8 Yumurtadan yeni çıkmış kumru yavrularının uçmayı henüz öğrenmemiş oldukları ilk yaz bir trajediler mevsimiydi. Çünkü eski bir İngiliz ninnisindeki gibi, rüzgar esince beşik sallanır, dal kırılınca beşik, içindekiyle birlikte aşağıya düşerdi: yerde, korkmuş yüreciğinin atışıyla titreşen boncuk gözlü bir avuç sıcak, ürkek çaresiz tüy. Yukarıdaki paragrafta yazarı hüzünlendiren nedir ?

#9 Çağımızda, toplumların mutluluk ve refahlarının hatta bağımsızlıklarının bilimin ışığında sürdürülen araştırma ve geliştirme çabalarının teknoloji alanına aktarılmasına bağlı olduğu tartışmasız kabullenilen bir gerçektir. Yukarıdaki paragrafın başlığı aşağıdaki seçeneklerin hangisindedir ?

#10 Bu odada düşüne düşüne kocamıştı. Kitaplığı Antitlerin en güzel ve zengin kitaplığıydı, bilgi bakımından da çevrede onun kadar bilgili kimse yoktu. Ama öğrendikleri bir bütün oluşturabilecek nitelikte değildi. Sindiremeden öğrenmişti, pratiğe uyduramadan anımsıyordu. Zihni birbirine bağlı olmayan gerçekler ve kavramlarla tam bir arapsaçına dönmüştü. Yukarıdaki paragrafa göre anlatılan kişinin eksikliği nedir ?

#11 Dil edebiyatın tek aracıdır. Dil ile insan; duygu, düşünce inanç heyecan zevk gibi istek ve amaçlarını güzel, etkili ve anlamlı bir biçimde edebi türlerden aktarmış, dışa vurmuş olur. insan dil ile doğar, gelişir ve geliştirir. Yukarıdaki paragrafın başlığı aşağıdaki seçeneklerin hangisinde yer alır ?

#12 Yaşamı duyarak hissederek yaşayalım, her nefes alışımız mutluluk ufuklarına açılan bir kanat olsun. Bu yaşanılası güzel dünyaya ikinci defa gelmeyeceğiz. İhtiyar dünya her an yeniden gençleşecek. Gençler de eski gençler gibi serpilip gelişecek. Gönüller gönüllerle sevginin sihirli dili eşliğinde fısıldaşacak. Yaşam kenarları bereketli bir nehir gibi akacak. Yukarıdaki paragrafın konusu aşağıdaki seçeneklerin hangisinde bulunmaktadır ?

#13 Tiyatro, sinema dinleti ve seminerlere gitmeyi sanatın görsel, işitsel etkinliğine katılmayı küçüklüğümden beri severim. Beni oraya adım adım çeken mutluluğun ne olduğunu ne mutlu bana ki erken öğrendim. Sanat bir insanı dinlendirirken öğreten, eğiten geliştiren bir etkinlik. Yukarıdaki paragrafta kendinden bahsedilen kişi nasıl biridir ?

#14 Bir Çin atasözü; “Bir aça balık tutup verirseniz onu bir defa doyurursunuz. Ama balık tutmayı öğretirseniz aç kalmamayı öğretirsiniz.”der. Yukarıdaki parça ile aşağıdaki seçeneklerin hangisi birbirine bağlıdır ?

#15 Yalnızlığın sınırları içinde hiç kimse başkasından yardım bekleyemez. Herkes kendi kendiyle başbaşadır. İçimizden biri rastgele kendini anlatmaya veya duygularına ait bir şeyden bahsetmeye kalkışsa karşısındakinden çoğu defa yaralayıcı bir karşılık alıyor. Yalnızlığını kendine siper etmek de yararlıdır bazen. Yukarıdaki paragraftan çıkarılamayacak yargı hangisidir ?

Testi Bitir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Test Gezegeni - Test Çöz, Soru Çöz | Sitemap | Soru Cevap Test