Test Gezegeni - Test Çöz, Soru Çöz, Testleri Çöz, Soruları Çöz

974 test çözmeniz için, içinde 13026 soru ile sizleri bekliyor!

7. Sınıf – Türkçe – Parçada Anlam – Test 1

7. sınıfta işlenen Türkçe dersinin Parçada Anlam konusu ile ilgili hazırlanmış 15 soruluk testi çözebilirsiniz.

#1 (I) Artık dağlar, sırtlarından kürklerini attılar; fakat henüz sabahları serince olduğu için omuzlarına sislerden bir atkı alıyorlar. (II) Şimdi rüzgarlar da kuru ağaç filizlerine pek deli gibi koşmuyor. (III) Bitkilerin ve insanların şenlikleri mutlaka ilkbaharda yapılıyor. (IV) Her dalın üzerinde renkli ve güzel dokulu ipeklerden ufacık maskeler kıpırdıyor. (V) Akasyaların dallarında kağıt fenerciklere benzer sayısız çiçekler asılı. Paragrafta aşağıdakilerden hangisi konuşturulmuştur ?

#2 Dünyada kötülükler olduğu sürece şiddet de olacaktır. Şiddet,şiddetle değil, sevgiyle ortadan kaldırılır. Güzelliklere, güzel duygularla yaklaşmak kolaydır. Önemli olan, insanlık için olumsuzluk olan durumların karşısına güzel duygularla çıkmaktır. Aşağıdaki atasözlerinden hangisi paragrafta vurgulanan düşünceyle örtüşür ?

#3
Ben var isem ana dilimle varım
Türkçem benim bereketli toprağım.
Akan sularımın sesi ondadır.
Güneşimin aydınlığı,sıcağı…
Onunla güler,onunla ağlarım
Mehmet SALİĞOĞLU
Şiirden Türkçeyle ilgili olarak aşağıdakilerden hangisi çıkarılamaz ?

#4 İlkokul çağındaki bir öğrencinin kırk dakikalık derste dikkatini öğretmende tutma süresi on beş dakikadır. Lise öğrencilerinde ise dikkatli ders dinleme otuz dakikaya kadar çıkmaktadır. Verimli ders işlemek isteyen öğretmenin bunları göz önünde bulundurması gerekir. Bu paragrafın anlatımında düşünceyi geliştirme yollarından hangisinden yararlanılmıştır ?

#5 Ben öykülerimi yazarken genelde bilgisayarla değil de tükenmez kalem ve kağıtlarla çalışıyorum. Çünkü kağıdı önüme her aldığımda bana: ” Gerçekleri değil, hayalleri getir. “dediğini hissediyorum ” Hayallerini getir ve onların kendi gerçeklerine dönmesine izin ver.” Picasso’ nun sözü tam da buraya göre: ” Hayal edebiliyorsam, çizebilirim. ” Bu paragrafın anlatımında aşağıdakilerden hangilerine başvurulmuştur ?

#6 Tarih bilgisi, öğrencilere kuru, özensiz düzenlenen kitaplarla sunulmamalı. Tarihsel olaylar, ezbere dayalı bilgiler içinde değil; belgelere,yazınsal, tarihsel ve sanatsal yapıtlara dayandırılarak öğretilmeli. Tarihsel, yazınsal ve sanatsal yapıtlar sokaklarda, parklarda sergilenmeli, yalnız tarih kitaplarının sayfalarında değil, toplumun yaşamında da olmalı. Aşağıdakilerden hangisi,bu görüşe temel oluşturmaz ?

#7 “Eleştirmenin herhangi bir yapıtı değerlendirmesi için,belli ölçütlerinin olması gerekir. Keyfe bağlı yargılardan kaçınmalı, nesnel değer yargılarının ardına düşmeli. “diyor Atilla İlhan. Bunun için de ölçütler üzerinde önemle duruyor. Ama bana sorarsanız, eleştirmeni eleştirmen yapan, kullandığı ölçütün doğruluğu değil, onu kullanışındaki ustalıktır.
Bu parçanın anlatım biçimi aşağıdakilerden hangisidir ?

#8 Aslı’nın içten, sevimli ve yumuşak tavırları vardı.Kendisine olan güveni üst düzeydeydi ve bunu genellikle karşısındaki insana hissettirirken bunu sert bir biçimde değil, naif bir tarz ile yapıyordu. Genel olarak mantığı ile hareket eden ne istediğini her zaman bilen ve ona göre davranan bir kızdı. 2 köpeği 1 tane kuşu vardı. Kuşunun adı ” Karam ” dı. Yukarıdaki paragrafa göre Aslı’ nın özelliklerinden aşağıdakilerden hangisi yanlış verilmiştir ?

#9
Gittikçe yalnızlaşıyorsunuz insan kardeşlerim
Ne bir ortak sevinciniz kaldı sizi çoğaltacak,
Ne bir dostunuz var acınızı alacak,
Unuttunuz nicedir paylaşmanın mutluluğunu
Şükrü ERBAŞ
Bu dörtlükte vurgulanan düşünce aşağıdakilerden hangisidir ?

#10 Çağdaşlaşma denildiğinde, çağımızın özlemleri, gereksinimleri, akımları karşısında duyarlı ve hoşgörülü olmayı anlıyoruz. Çağdaş insan, çevresiyle, ülkesiyle hatta dünya ile birlikte yaşar; çevresinin sorunlarıyla yüklüdür ve huzursuzdur. Bu insanda mutluluk değerleri toplumsal ve evrenseldir. Paragrafa göre aşağıdakilerden hangisi çağdaş insana uygun düşmez ?

#11 Geleneklerimize göre konuk kısmetiyle gelir. Ev sahibi olanlar ölçüsünde elinden geleni yapar. Bu arada dertler paylaşılır,anılar tazelenir, dostluklar pekiştirilir. Kısaca konuk ağırlamak Türk toplumunda dayanışmanın önemli bir göstergesidir. Paragrafta konuk ağırlamanın hangi işlevi üzerinde durulmamıştır ?

#12 Bu ayrımın dışında iki toplum birbirini kabullenmiş hatta kaynaşmış olarak yaşıyorlardı. Öylesine ki Feride’ nin çocukluğunda bir Rum delikanlısı, dul bir kadının tek oğlu, bir kaza sonucu öldüğünde, bu acıklı olaya türkü yakanlar Türkler olmuşlardır. Yukarıdaki paragrafın konusu aşağıdaki seçeneklerin hangisindedir ?

#13 ” Ben insanın iş görme isteğini ve yaşama çabasını daima canlı tutmasını isterim.Ölüm,bahçeme fidanlarını dikerken bulmalı beni;ama ölüm korkusu,bahçemi yitirme korkusu içinde değil ” Diyen biri için aşağıdakilerden hangisi söylenemez ?

#14 Yazarken kitapları bir yana bırakır, aklımdan çıkarırım; kendi gidişimi aksatırlar diye.Gerçekten de iyi yazarlar üstüme iyi abanır, yüreksiz ederler beni. Hani bir ressam varmış, horoz resimleri yaparmış da, uşaklarına atölyesine hiç horoz sokmamalarını tembih edermiş, ben de öyle… Yazarın paragraftaki ressam gibi davranmasının nedeni aşağıdakilerden hangisi olabilir ?

#15 Aşağıdaki tümcelerle bir paragraf oluşturulduğunda, hangisi son tümce olur ?

Testi Bitir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Test Gezegeni - Test Çöz, Soru Çöz | Sitemap | Soru Cevap Test