Test Gezegeni - Test Çöz, Soru Çöz, Testleri Çöz, Soruları Çöz

974 test çözmeniz için, içinde 13026 soru ile sizleri bekliyor!

7.Sınıf – Türkçe – Edebi Türler ve Söz Sanatları – Test 2

7. sınıfta işlenen Türkçe dersinin Edebi Türler ve Söz Sanatları konusu ile ilgili hazırlanmış 15 soruluk testi çözebilirsiniz.

#1 Aşağıdaki cümlelerin hangisinde kişileştirme yoktur ?

#2 25 Kasım 1889 yılında İstanbul’ da doğdu. Öğrenim hayatı boyunca birçok il gezen Güntekin, ilköğrenimine Çanakkale’ de başlamıştır. Daha sonra İzmir’ deki Frerler okulunda bir süre öğrenim görüp sınavla girdiği Darülfünun Edebiyat Şubesi’ ni 1912′ de bitirdi. Böylece öğrenim hayatını yirmi üç yaşında bitirmiş oldu Yukarıdaki metnin türü aşağıdakilerden hangisidir ?

#3
Her konuda yazılabilir.
Samimi bir üslupla yazılır.
Anlatımda içtenlik ,yalınlık ,duruluk esastır.
Konuya öznel bir bakışla yaklaşır.
Yukarıda özellikleri verilen yazının türü aşağıdakilerden hangisidir ?

#4 Aşağıdakilerden hangisi biyografi ile otobiyografinin ortak özelliklerinden değildir?

#5 Kahramanlıkları,Savaş meydanlarını anlatan şiirler, hangi tür şiirlerdir?

#6 Günümüzün dünyasında çevre kirliliği tüm gezegeni kaplayan boyutlara ulaşmış durumda. Dünyanın birçok bölgesinde insanlar çevre felaketine karşı korumasız nükleer tehdit ve radyasyondan habersiz bir yaşam sürmektedir. Bilim adamları ise bu olumsuzlukların devamı halinde dünyadaki tüm canlıların ciddi biçimde tehdit altında olduğunu vurguluyorlar. Yukarıdaki metnin türü aşağıdakilerden hangisidir ?

#7 Ve gece masasının üstünde işlemekte olan saate baktı.’ Aman Tanrım l’diye düşündü. Saat altı buçuktu ve akreple yelkovanın ilerleyişi sürmekteydi, saat buçuğu bile geçmiş, yediye çeyrek kalaya yaklaşmıştı. Yoksa çalmamış mıydı saat? Yataktan, saatin doğru, yani dörde kurulmuş olduğu görülüyordu; hiç kuşkusuz çalmıştı da. Evet ama, çaları, eşyaları yerinden oynatacak denli güçlü olan saati duymayıp uyumayı sürdürmüş olması düşünülebilir miydi? Yukarıdaki metnin türü aşağıdakilerden hangisidir ?

#8 ” Gözleri dalmaya başlamıştı. Okuduğu not annesini ondan ayıracaktı. Şimdi zamanın ilerlemesini önemsemeden kaldırımda yürüyor, bir yandan da maziyi hatırlıyordu. ” Yukarıda verilen metinde kullanılan anlatım türü aşağıdakilerden hangisidir ?

#9 Esnaftı. Küçük dükkanında sattığı kumaşlarla geçimini sağlamaya çalışırdı. Yalnız bir huyu vardı, aynı sokaktaki rakiplerinin vitrin camları çok kirli diye sürekli şikayet ederdi. Meslektaşları onun bu dırdırlarında bıkmış usanmışlardı. ‘Neden şehirdeki en kirli vitrin bu adamlarda, anlamıyorum’ diye söylenirdi sık sık. Bir gün kahvede otururken işi iyice ileriye götürdü ve diğerlerine karşı kırıcı davrandı. Yukarıdaki metnin türü aşağıdakilerden hangisidir ?

#10 Aşağıdaki seçeneklerin hangisinde, deneme türünün tanımı yapılmıştır ?

#11 Tarihin dilinden düşmez bu destan
Nehirler gazidir, dağlar kahraman
Her taşı bir yakut olan bu vatan
Can verme sırrına erenlerindir
Yukarıda verilen şiirin türü nedir ?

#12 Kurdun biri, boğazına tasma bağlanmış semiz bir köpek görmüş. Seni böyle kim bağlayıp besledi? diye sormuş. Köpek: Avcının biri, demiş. Bunun üzerine kurt: Dilerim, hiçbir kurt bu hale düşmesin! Böyle ağır bir tasma taşımaktansa, açlık iyidir, demiş. Yukarıdaki parçanın yazı türü nedir?

#13 Aşağıdaki cümlelerin hangisinde abartma anlamı yoktur ?

#14 Aşağıdakilerden hangisi yazı türlerinden değildir ?

#15 Aşağıdakilerden hangisi eğitici ve öğretici konuları işleyen şiir türüdür ?

Testi Bitir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Test Gezegeni - Test Çöz, Soru Çöz | Sitemap | Soru Cevap Test