Test Gezegeni - Test Çöz, Soru Çöz, Testleri Çöz, Soruları Çöz

974 test çözmeniz için, içinde 13026 soru ile sizleri bekliyor!

7.Sınıf – Türkçe – Edebi Türler ve Söz Sanatları – Test 1

7. sınıfta işlenen Türkçe dersinin Edebi Türler ve Söz Sanatları konusu ile ilgili hazırlanmış 15 soruluk testi çözebilirsiniz.

#1 Aşağıdaki cümlelerin hangisinde abartma anlamı yoktur ?

#2 İnsanlığa dürüst davran İnsan küçük büyük evran İnsanlara hakça davran Koltuk sana bâki değil Yukarıdaki şiirin türü nedir ?

#3 Bu, Roma’ya üçüncü gelişimdir. Ama Roma,orada doğup orada büyüyenler için bile bitmez. Her heykel, her tablo, her anıt, size her görünüşünde güzelliğin yeni bir sırrını açacaktır. Roma’da heykel vatandaş olmuştur. 0, müzede değil, bizim gibi sokaklarda dolaşıyor,meydanlarda geziniyor, parklarda dinleniyor ! Yukarıdaki yazının türü aşağıdakilerden hangisidir ?

#4 Havalar güzel gidiyor Sen de çiçek açtın erkenden Küçük zerdali ağacım, Aklın ermeden. Bu şiir için hangisi söylenemez ?

#5 Hangisi deneme türünün özellikleri arasında yer almaz ?

#6 İçimizdeki güzellikler arasında neşenin yeri bambaşkadır. Hele gençliğinizin getirdiği neşe ve kahkahaları sakın kısıtlamayın. Bazı kişilerin “ Sırıtıp durma ! ” gibi bilgece (!) uyarılarına aldırmayın. Tam tersine daha çok gülün. Bol bol kahkaha atın. Sorunlarınıza bile gülerek bakabilirseniz yükünüz anında hafifleyecektir. Metnin türü aşağıdakilerden hangisidir ?

#7 Köyümün malı ganimet Çalan diyor velinimet Han hırsızlara emanet Bak şu işe muhtar emmi Yukarıdaki şiirin türü nedir ?

#8 Bilge, küçük bir gölün kenarında oturmuş tefekkür ediyordu. O sırada bir köpeğin tuhaf hareketleri dikkatini çekti. Çok susamış olduğu belli olan köpek gölün kenarına kadar geliyor, tam su içecekken kaçıp gidiyordu. Köpeği dikkatle takip eden bilge, onun suyun yüzeyinde gördüğü kendi aksinden korkup kaçtığını ve susuzluğunu bir türlü dindiremediğini anladı. Yukarıdaki metnin türü aşağıdakilerden hangisidir ?

#9 Film 1 Şubat’ta ülkemiz sinemalarında gösterime girdi ve “Yüzüklerin Efendisi” hayranlarının hayal kırıklığını paylaşacak birçok “Harry Potter” hayranı ortaya çıktı. Ben de sinemadan “Yaw naaptınız?” sorusuyla ve en korkunç yüz edasıyla çıkan hayranlardan bir tanesiydim. Yukarıdaki yazının türü aşağıdakilerden hangisidir ?

#10 İbiş ile Maviş şehri gezmeye çıktılar. O gün hava çok güzeldi. Her yer mis gibi çiçek kokuyordu. Kuşlar, kelebekler hayatlarından çok memnundu. Dere boyu yürüdüler. Balıklar, kurbağalar berrak suda yüzüyorlar, sanki dans ediyorlardı. Yukarıdaki metnin türü aşağıdakilerden hangisidir ?

#11 Türk edebiyatında çok fazla örneği bulunmayan tiyatro şiiri olarak da bilinen şiir türü aşağıdakilerin hangisinde verilmiştir ?

#12 Aşağıdakilerin hangisinde pastoral şiir türüyle ilgili bir bilgi yanlışlığı vardır ?

#13 Tarihin dilinden düşmez bu destan Nehirler gazidir, dağlar kahraman Her taşı bir yakut olan bu vatan Can verme sırrına erenlerindir. Bu dörtlük aşağıdaki şiir türlerinin hangisinden alınmış olabilir ?

#14 Kuytu ormanları, tenha bağları Geziyor mevsimin yorgun rüzgarı İnce dallar kırık, yapraklar sarı Geçmiş bu yoldan da belli sonbahar Yukarıdaki dörtlük aşağıdaki şiir türlerinden hangisine ait olabilir ?

#15
Tarihin dilinden düşmez bu destan
Nehirler gazidir, dağlar kahraman
Her taşı bir yakut olan bu vatan
Can verme sırrına erenlerindir
Şiirin türü nedir ?

Testi Bitir

Bir düşünce üzerine “7.Sınıf – Türkçe – Edebi Türler ve Söz Sanatları – Test 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Test Gezegeni - Test Çöz, Soru Çöz | Sitemap | Soru Cevap Test