Test Gezegeni - Test Çöz, Soru Çöz, Testleri Çöz, Soruları Çöz

974 test çözmeniz için, içinde 13026 soru ile sizleri bekliyor!

7.Sınıf – Din Kültürü – Din ve Güzel Ahlak – Test 1

7. sınıfta işlenen Din Kültürü dersinin Din ve Güzel Ahlak konusu ile ilgili hazırlanmış 15 soruluk testi çözebilirsiniz.

#1 Allah’ ın hoşnutluğunu kazanmak amacıyla kişinin kendi servetinden toplum ve fakirler yararına harcaması, ihtiyaç sahiplerine yardım etmesine ne ad verilir ?

#2 ” Her ne olursan ol. Ya olduğun gibi görün, ya da göründüğün gibi ol. ” sözü ahlaki davranışlardan hangisiyle ilgilidir ?

#3 Aşağıdakilerden hangisi görgü kurallarından birisi değildir ?

#4 ” Irmak kenarında olsanız dahi abdest alırken israftan kaçınınız. ” Hz. Muhammed (s.a.v) Yukarıda verilen hadis aşağıdakilerden hangisini anlatmaktadır ?

#5 Aşağıdakilerden hangisi camide uyulması gereken görgü kurallarından birisi değildir ?

#6 1. Doğruluk ve dürüstlük 2. Başkalarına maddi yardımda bulunmak 3. Emaneti korumak Yukarıdakilerden hangisi veya hangileri İslam’ da övülen bazı ahlaki tutum ve davranışlardandır ?

#7 İnsanın sahip olduğu mal, sağlık, zaman gibi nimetleri gereksiz yere ve aşırı tüketmesine ne denir ?

#8 Kendinde var olan takdir edilesi özelliklerinin bilincinde olup, bunu gösterişsiz uygun bir şekilde kullanan ve bu davranışından dolayı övgü aldığında böbürlenmeden kibarca tepki verebilen insanlar için verilen ad aşağıdakilerden hangisidir ?

#9 Her şeyin ve herkesin hakkını vermek, orta yolu tutmak, ölçülü, dengeli davranmak ve haksızlıkların önüne geçmeye ne denir ?

#10 ………….. korunmak istenilen eşya veya para olabileceği gibi herhangi bir görev veya saklı tutulması gereken bir sır da olabilir. Boş bırakılan yere hangisi gelir ?

#11 İnsanların günlük hayattaki ilişkilerinde birbirlerine karşı uymaları gereken kurallara ne denir ?

#12 İnsanın farklı düşünce ve davranışları anlayışla karşılamasına ne denir ?

#13 Aşağıdakilerden hangisi İslam’ ın güzel ahlak ilkelerinden birisi değildir ?

#14 İsraf eden kimselere ne ad verilir ?

#15 Yeryüzünde böbürlenerek yürüme. Çünkü sen yeri asla yaramazsın, boyca da dağlara asla erişemezsin. ( İsra 37 ) Yukarıdaki ayete göre Allah aşağıdaki davranışlardan hangisini istememektedir ?

Testi Bitir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Test Gezegeni - Test Çöz, Soru Çöz | Sitemap | Soru Cevap Test