Test Gezegeni - Test Çöz, Soru Çöz, Testleri Çöz, Soruları Çöz

974 test çözmeniz için, içinde 13026 soru ile sizleri bekliyor!

6.Sınıf – Türkçe – Paragrafta Anlam – Test 5

6. sınıfta işlenen Türkçe dersinin Paragrafta Anlam konusu ile ilgili hazırlanmış 15 soruluk testi çözebilirsiniz.

#1 Aşağıdaki cümlelerin hangisinde neden – sonuç ilgisi vardır ?

#2 Aşağıdaki cümlelerin hangisi anlam ilişkisi yönünden diğerlerinden farklıdır ?

#3 (I) Hayat bir bilmece dersin, çözemediğin için. (II) Hayat bir karmaşadır dersin, onu anlamadığın için. (III) Çalışırsın yine de hayatı kazanmak için. (IV) Sonra, iyi bir hayat yaşadım çabaladığım için dersin. Yukarıdaki numaralanmış cümlelerden hangisi anlam ilişkisi yönünden diğerlerinden farklıdır ?

#4 (I) Küçük çocuk annesinin söylediklerini almak için bakkala gitti.(II) Cebinden listeyi çıkardı.(III) Listedekiler hazırlanırken bir çikolata açıp yedi, sonra elini cebine attı.(IV) Parayı evde unuttuğu için ödeme yapamadı ve eve hiçbir şey almadan eve dönmek zorunda kaldı. Yukarıdaki numaralanmış cümlelerden hangisi amaç anlamı taşımaktadır ?

#5 Aşağıdaki cümlelerin hangisi anlam özelliğine göre diğerlerinden farklıdır ?

#6 ” Şiir yazmak ……… ” Yukarıdaki cümle aşağıdakilerden hangisiyle tamamlanırsa amaç anlamı taşır ?

#7 I.Şarkılardan fal tuttum senin için. II.Derde düştüm seni üzdüğüm için. III.Şarkılar yazdım ona olan sevgim için. IV.Şair oldum aşkın için. Yukarıdaki cümlelerden hangisi ötekilerden farklı bir anlam taşımaktadır ?

#8 I.İnsanlara güveni kalmadığı için yalnız. II.Kimseyi tanımadığı için canı sıkılıyor. III.Ahmet Bey, babamı görmek için buraya gelecekmiş. IV.Ali Bey kurallara uymadığı için ceza almış. Yukarıdaki cümlelerden hangisi bildirdiği anlam yönünden ötekilerden farklıdır ?

#9 I.İstediği hediyeyi almadım, benimle konuşmuyor II.Oraya gitmedin, sana kırıldı. III.Annemi aramadım, nasıl unuturum ? IV.Yasalara uymadı, ceza aldı. Anlam bütünlüğü düşünüldüğünde yukarıdaki cümlelerin hangisinde neden–sonuç ilgisi yoktur ?

#10 ” Onu desteklemek ……… ” Yukarıdaki cümleye aşağıdakilerden hangisi getirilse cümle amaç anlamı taşır ?

#11 ” Seni hep önemsedim ……. özelsin. ” Yukarıdaki cümlede boş bırakılan yere aşağıdakilerden hangisi getirilse sebep anlamı verilmiş olur?

#12 (I) Antalya’yı daha önce görmediğim için çok heyecanlıydım. (II) Sabah erkenden yola çıkacaktık. (III) Antalya’yı bir an önce görmek için sabırsızlanıyordum, uyumak istedim. (IV) Heyecandan bir türlü uyuyamıyordum. Yukarıdaki numaralanmış cümlelerin hangisinde neden–sonuç anlamı yoktur ?

#13 Aşağıdaki cümlelerin hangisinde “neden” anlamı vardır ?

#14 (I) Orhan Veli Kanık şiire yeni bir soluk getirdi.(II) Alışılmadık bir şiir düzeni getirdiği için yeni bir çığır açtı edebiyatta.(III) Şiirin yerleşik kurallarını değiştirmek için çalıştı.(IV) Çok çalıştığı için de başardı. Yukarıdaki numaralanmış cümlelerin hangisinde amaç – sonuç anlamı vardır ?

#15 Aşağıdaki cümlelerin hangisinde neden–sonuç anlamı yoktur ?

Testi Bitir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Test Gezegeni - Test Çöz, Soru Çöz | Sitemap | Soru Cevap Test