Test Gezegeni - Test Çöz, Soru Çöz, Testleri Çöz, Soruları Çöz

974 test çözmeniz için, içinde 13026 soru ile sizleri bekliyor!

6.Sınıf – Türkçe – Edebi Türler ve Söz Sanatları – Test 2

6. sınıfta işlenen Türkçe dersinin Edebi Türler ve Söz Sanatları konusu ile ilgili hazırlanmış 15 soruluk testi çözebilirsiniz.

#1 Aşağıdaki cümlelerin hangisinde benzetme vardır ?

#2 İnsan dışındaki varlıklara insana ait özelliklerin, niteliklerin verilmesine ne denir ?

#3 (1) Güzel bir yaz akşamıydı. (2) Henüz ortalık kararmamıştı. (3) Gökyüzünün kızıllığı yeni yeni kayboluyordu. (4) Bulutlar tülden eteklerini ağır ağır toplarken bir kuş geçti yanımızdan. Parçanın hangi bölümünde kişileştirme yapılmıştır ?

#4 Anlatılan şeyi daha kuvvetli belirtmek için olduğundan çok ya da az göstermesine ne denir ?

#5 Aşağıdaki dizelerin özellikle hangisinde bir abartma vardır ?

#6 Çocuk sayılabilecek kadar küçük yaştaki bir genç, değerli taşlara ilgi duyuyordu, bu yüzden mücevherler ustası olmaya karar verdi. ” Bu mesleği yapacaksam iyi bir mücevher ustası olmalıyım ” diye düşünerek ülkedeki en iyi mücevher ustasını aramaya başladı. Sonunda buldu; yanına vardı, bir süre bekledikten sonra usta tarafından kabul edildi. Bu metnin türü aşağıdakilerden hangisidir ?

#7 ” Anne-babam çalıştıkları için yazları beni memleketimiz Amasya’ya bırakırlardı. Ramazan da yaza denk geliyordu. İlkokul 1 ya da 2. sınıf dönemlerimdi. O zaman çöl sıcağı vs. gibi yakınmalar bilmezdik; ama hava gene çok sıcaktı ! Her gün oruç tutmak ister sahura kalkardım; ama bir türlü sonunu getirmek kısmet olmazdı. ” Bu metnin türü aşağıdakilerden hangisidir ?

#8 ” Manda yuva yapmış söğüt dalına, Yavrusunu sinek kapmış. ” Yukarıdaki dizelerde verilen söz sanatı aşağıdakilerden hangisinde vardır ?

#9 Deniz ve mehtap sordular seni :” Neredesin ? ” Dizelerindekine benzer söz sanatı aşağıdakilerden hangisinde vardır ?

#10 Aşağıdaki cümlelerin hangisinde abartma vardır?

#11 ‘Pamuk gibi yumuşacık elleri vardı.’ cümlesinde hangi sözcük benzetme yönünü ifade etmektedir?

#12 Sevgi yalnız insana vergi olmasa da insanın gene en ulu duygusudur. Anamızı, babamızı, kardeşlerimizi, çoluğumuzu çocuğumuzu görünce içimizin titremesi, onları anarken yüreğimizin ya kaygılı bir sevinç, ya sıcak bir üzüntü ile çarpması dünyamızı genişletiverir. Bu metnin türü aşağıdakilerden hangisidir ?

#13 Bir Avuç Dünya’dan… Rio Günlüğü Rio Havaalanı’na iner inmez boğulacak gibi oldum. Paris’te akşam uçağa binerken ısı eksi on dereceydi, Rio’da, gündoğumunda gölgede kırk. Nem oranıysa yüzde seksen. Takside, kuzeyden güneye doğru ikiye böldüm kenti. Sivri tepeler ile okyanus arasına sıkışıp kalmış modern bir kent Rio. Tünellerden geçtik. Gökdelenler, geniş caddeler, yeşil tepelere tünemiş gecekondular. Sonra Copacabana… göz alabildiğine uzanan kumsal. Güzel kızlar, sıcakta çıplak gövdelerin dalgalanışı. Bu metnin türü aşağıdakilerden hangisidir ?

#14 ” Birden, havada karanlığı bir ustura gibi acısız ve belirsiz yaran bir beyaz şimşek parladı. ” Cümlesinde bir benzetme vardır. Buna göre ne, neye benzetilmektedir ?

#15 Bir zamanlar yoksul bir kadın varmış. Bu kadıncağız o kadar yoksulmuş ki yiyecek yemeği bile yokmuş. Bir gece açlıktan ve soğuktan bir köşede uyuyup kalmış. Rüyasında aksakallı bir ihtiyar görmüş. İhtiyar, eğer kediler sultanını bulabilirse yoksulluktan kurtulacağını söylemiş. Bu metnin türü aşağıdakilerden hangisidir ?

Testi Bitir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Test Gezegeni - Test Çöz, Soru Çöz | Sitemap | Soru Cevap Test