Test Gezegeni - Test Çöz, Soru Çöz, Testleri Çöz, Soruları Çöz

974 test çözmeniz için, içinde 13026 soru ile sizleri bekliyor!

6.Sınıf – Türkçe – Edebi Türler ve Söz Sanatları – Test 1

6. sınıfta işlenen Türkçe dersinin Edebi Türler ve Söz Sanatları konusu ile ilgili hazırlanmış 15 soruluk testi çözebilirsiniz.

#1 Kitap, kırılgan bir yaratıktır, zamandan etkilenir, kemirgenlerden korkar, yabancı maddelerden ve sakar ellerden de. Bu yüzden kütüphaneciler kitapları sadece insanlara karşı değil aynı zamanda doğaya karşı da korur ve hayatını unutulmanın kuvvetlerine karşı savaşmaya adar. Bu metnin türü aşağıdakilerden hangisidir ?

#2 Aşağıdaki cümlelerin hangisinde benzetme yoktur ?

#3 ” Bozuk bir şemsiye gibi kapanıyor güneş. ” Bu dizede aşağıdaki sanatsal anlatım yollarından hangisi kullanılmıştır ?

#4 ” Deniz ve mehtap sordular seni: Neredesin ? ” Bu konuşmada aşağıdaki sanatsal anlatımlardan hangileri vardır ?

#5 Bir kişinin kendi yaşam öyküsünü, yani biyografisini yazmasına ne denir ?

#6 ” Nefretin, şiddetin fitili bir kez ateşlenmeye görsün asla sönmez, çoğu zaman yer altına iner, kimi hastalıklı bitkilerin kök sapları gibi bakışlardan uzaklarda gizlenir. Bunların kökünün tamamen kazındığı sanılırken eskisinden daha güçlü ve canlı biçimde büyüyüverdiği görülür. ” Bu paragrafta aşağıdakilerden hangisi vardır ?

#7 ” Azgın tartışmacılar da keşke, diğer söz suçluları gibi ceza görselerdi. Hep öfkenin alıp götürdüğü bu fikir çarpışmalarında, insanın etmediği kötülük kalmaz. İlkin fikirlere çatarız, sonra da insanlara… ” Bu metnin türü aşağıdakilerden hangisidir ?

#8 ” Adamın biri bir dost aramak için yollara düşmüş. Yolda bir ayıyla karşılaşmış. Ayı da yalnızlıktan çok bunaldığı için birbirleriyle arkadaş olmaya karar vermişler. ” Bu paragrafta aşağıdaki sanatsal anlatım yollarından hangisi kullanılmıştır ?

#9 ” Masaya oturunca terbiye edilmiş bir makine gibi yazının başına geçerim. Bazı törencikler, bazı kurallar, ezberlenmiş alışkanlıklar beni terbiye eder. ” Bu paragrafta aşağıdaki sanatsal anlatım yollarından hangisi kullanılmıştır ?

#10 ” Köklerimiz olan geleneklerimize sahip çıkalım ama onları tıpkı her yıl yenilenen yapraklar gibi yenileyerek, çağdaşlaştırarak, günümüze uygun bir yorum getirerek uygulayalım. Ulu bir çınar ağacı, kuru yapraklarına asılıp kalıyor mu ? Hayır, tam tersine yenilerini üretiyor. ” Paragrafa göre günümüzde geçerliği olmayan gelenekler neye benzetilmiştir ?

#11 Anne: Parmak kadar çocuğa iş buyuruyor. O çocuk bu işi nasıl yapsın ? Bu konuşmada aşağıdaki sanatsal anlatımlardan hangileri vardır ?

#12 Gregor Samsa bir sabah bunaltıcı düşlerden uyandığında, kendini yatağında dev bir böceğe dönüşmüş olarak buldu. Zırh gibi sertleşmiş sırtının üstünde yatmaktaydı ve başını biraz kaldırdığında bir kubbe gibi şişmiş,kahverengi, sertleşen kısımların oluşturduğu yay biçimi çizgilerle parsellere ayrılmış karnını görüyordu; karnının tepesindeki yorgan neredeyse tümüyle yere kaymak üzereydi ve tutunabileceği hiçbir nokta kalmamış gibiydi. Bu metnin türü aşağıdakilerden hangisidir ?

#13 ” Gül hasretinle yollara tutsun kulağını. “dizesinde hangi varlık kişileştirilmiştir ?

#14 Ne kadar da fazla dizi ve film oynuyor televizyonda değil mi? Hangimiz bu dizi ve filmlerin hepsini izliyor acaba? Televizyonda yayınlanan diziler hiç de gerçeği yansıtmıyor. Bu diziler kendimizin ve toplumun ekonomik düzeyini yansıtmayıp halkımızın sorunlarına ve yaşam zorluklarına da değinmiyor. Gerçekten de gerçeklikten çok uzaklar. Bu dizi ve filmler hiçbir konu hakkında bir bilgi ya da öğüt de vermiyor üstelik. Bu metnin türü aşağıdakilerden hangisidir ?

#15 -” Çiçek sular gibi saf sevgimizi -Döksek türkülerin hecelerine. ” Dizelerde hangi söz sanatı ağır basmaktadır ?

Testi Bitir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Test Gezegeni - Test Çöz, Soru Çöz | Sitemap | Soru Cevap Test