Test Gezegeni - Test Çöz, Soru Çöz, Testleri Çöz, Soruları Çöz

974 test çözmeniz için, içinde 13026 soru ile sizleri bekliyor!

6.Sınıf – Din Kültürü – Namaz – Test 1

6. sınıfta işlenen Din Kültürü dersinin Namaz konusu ile ilgili hazırlanmış 15 soruluk testi çözebilirsiniz.

#1 Aşağıda namaz hakkında verilen bilgilerden hangisi yanlıştır ?

#2 Aşağıdakilerden hangisi namaz ibadetinin yerine getirmek ve niçin namaz kıldığımızı açıklar niteliktedir ?

#3 Aşağıdakilerden hangisi abdestin farzları arasında yer almamaktadır ?

#4 Aşağı gusül abdesti hakkında verilenlerden hangisi yanlıştır ?

#5 1. Suyun bulunmadığı yerlerde toprak veya toprak cinsi malzemelerle alınmasına denir. 2. Teyemmüm iki farzdan oluşmaktadır. 3. Teyemmüm almak kişiye kalmış bir durumdur.Su varken dahil alınabilir. 4. Teyemmüm abdesti diğer abdestlerin yerlerini asla tutmamaktadır. 5. Namaz abdestini bozan durum teyemmüm abdesti için geçerli değildir. Yukarıda teyemmüm hakkında verilenlerden kaç tanesi yanlıştır ?

#6 Aşağıda verilen durumlardan hangisi abdesti bozan durumlardan değildir ?

#7 Vücudumuzda kuru ye kalmayacak şekilde yıkanırız . ( ) Toprak veya toprak cinsinde bir yer bularak bu abdesti alırız. ( ) Kuran-ı Kerim okumak veya ibadetleri yerine getirmek için alırız. ( ) Yukarıda parantezlere getirilmesi gereken uygun ifadeler aşağıdakilerden hangisinde sırasıyla doğru verilmektedir ?

#8 Aşağıda verilenlerden hangisi gusül abdestinin farzları arasında bulunmamaktadır ?

#9 1. Necasetten taharet : Namazdan önce kılınacak yerin ve kılacak olan kişin temiz olması. 2. Setr-i avret : Namaz kılacak kişinin dinimize göre örtünmesi gereken yerleri örtmesi 3. İstikbal-i kıble : Namaz kılacak kişinin Kabe yönüne doğru dönmesine denir. 4. Hadesten taharet : Bayram namazlarında veya cuma namazlarında önce gusül abdesti almak Yukarıda namazın dışındaki şartlardan bazıları ve açıklamaları verilmiştir. Buna göre hangisi veya hangileri doğrudur ?

#10 1. İftitah tekbiri : Niyet ettikten sonra ” Allahu Ekber ” diyerek namaza başlamak. 2. Kıyam : Namazda oturur şekilde durmak ve Tahıyyat suresini okumak. 3. Kıraat : Namazda ayakta dururken Fatiha suresinden sonra Kuran-ı Kerim’den bir ayet okumak. 4. Ruku : Namazın sonunda sağa ve sola selam vermek. Yukarıda namazın içindeki farzlardan birkaçı verilmiştir. Buna göre hangileri doğrudur ?

#11 İbadetlerimizin en başında gelen namaz ibadetini yerine getirmek için önce gerekirse gusül eğer gusül abdestimiz var ise namaz abdesti almamız gerekmektedir. Daha sonra ibadeti yerine getirecek kişin dinimiz gereğince örtünmesi , kendisinin ve namaz kılacağı yerin temiz olması gerekmektedir. Yukarıda verilenler göz önünde bulundurulduğunda aşağıda verilenlerden hangisi metinde bulunmamaktadır ?

#12 1. 4 rekat farz 4 rekat sünnet 2 son sünnet ( ) 2. 2 rekat farz 2 rekat sünnet ( ) 3. 4 rekat farz 4 rekat sünnet ( ) Yukarıda verilen parantezlere aşağıdakilerden hangisi getirilmelidir ?

#13 Namazın sonunda Tahiyyat suresini okuyacak kadar oturmak. ( ) Namazda ayakta durmaktır. ( ) Yukarıda verilen parantezle gelecek uygun ifade aşağıdakilerden hangisidir ?

#14 Camilerde namaz vaktinin geldiği bildirmek için yapılmış büyük yapılara ……… denir. Ezanı okuyan kişiye ise ………. denilmektedir. Yukarıda metinde verilen noktalı yerlere aşağıdakilerden hangisi gelmelidir ?

#15 Ezanda geçen ” Hayye ale’s-salah ” sözünün anlamı aşağıdakilerden hangisidir ?

Testi Bitir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Test Gezegeni - Test Çöz, Soru Çöz | Sitemap | Soru Cevap Test