Test Gezegeni - Test Çöz, Soru Çöz, Testleri Çöz, Soruları Çöz

974 test çözmeniz için, içinde 13026 soru ile sizleri bekliyor!

5.Sınıf – Türkçe – Paragrafta Anlam – Test 5

5. sınıfta işlenen Türkçe dersinin Paragrafta Anlam konusu ile ilgili hazırlanmış 15 soruluk testi çözebilirsiniz.

#1 Orçun, annesi ile birlikte sinemaya gitmek için dışarı çıktı. Orçun takdir belgesi almış ve annesinin ona ayakkabı sözü verdiğini unutmuştu. Mağazanın camında ayakkabıyı görünce hemen annesinin yanından ayrılarak koşmaya başladı ve bir an önce annesine ayakkabıyı göstermek istiyordu. Yoldan karşıya geçerken endişelenen annesi : ” ……………………………. ” seslendi. Orçun yaptığı hareketten dolayı özür diledi ve annesinin yanından sinemaya gidene kadar ayrılmasına annesi izin vermedi. Yukarıda paragrafta verilen noktalı yere aşağıdaki ifadelerden hangisinin gelmesi gerekmektedir ?

#2 Biraz olsun serinlemek ve ferahlamak için asitli içecekleri tercih ederiz. Yemeklerde veya kavurucu yaz sıcaklarında vazgeçilmez asitli içeceklerimiz olabilir. Fakat bizim için ne kadar keyif verici bir içecekler olsalar da bir o kadar zararları bulunmaktadır. Aşırı kilo problemleri, ağız ve mide hastalıklarının birçok sebebi asitli içeceklerdir. Yukarıda paragrafta anlatılmak istenilen aşağıdakilerden hangisidir ?

#3
I.Daha öğle olmamıştı fakat herkeste bir yorgunluk ve açlık belirmişti.
II.Onların mutlu olacağı tek şey dağın tepesindeki mükemmel manzara olacaktı.
III.Biraz dinlendikten sonra tekrar yola koyuldular sırtlarındaki onlarca kilo çanta ile birlikte dağın zirvesine ulaşmak istiyorlardı.
IV.Kemal ve sınıf arkadaşları dağa doğru yolculuk yapmak için sabah erkeden yola koyuldu.
Yukarıda verilen cümlelerin anlam bütünlüğü oluşturacak şekilde sıralanışı aşağıdakilerden hangisidir ?

#4 Aşağıda verilen cümlelerden hangisi paragrafın giriş cümlesi olamaz ?

#5
I.Okulda yeni arkadaşlar ile tanışacağım için çok heyecan ve birazda korku hissediyordum . Ama nedense hiç hissettiğim gibi bir durum yaşanmadı.
II.Babamın yeni bir işe başlamasından dolayı Ankara’ya taşınmıştık . Daha 1 gün geçmeden babam beni mahallemizde ki okula yazdırmıştı.
III.Yeni okuluma başlayalı 4 gün olmasına rağmen arkadaşlarımla oyun oynuyor, öğretmenim ise beni çok seviyordu.
IV.Öğretmenim ve arkadaşlarım beni çok sıcak kanlı karşıladılar ve hemen onlara alışmıştım.
Yukarıda verilen cümlelerin anlamlı bir paragraf oluşturabilmesi için nasıl sıralanması gerekir ?

#6 Uğur hayatının en heyecanlı gününü yaşıyordu. Çünkü amcası ile birlikte ilk defa balık tutmaya gidecekti. (I) Amcası hemen olta takımı alıp onu balık tutmaya götürdü. Uğur oltasına bir şeyin takıldığını hissetti ve hemen oltasını geri çekti. (II) Birde ne görsün kocaman bir balık yakalamış amcası bile onun kocaman balığı tutmasına çok şaşırmıştı. (III) Amcası ile birlikte güzel vakit geçiren Uğur, hayatında hiç unutmayacağı bir anısı olmuştu. (IV) Bu yüzden çocukları sevindirecek ve hafızalarında size de yer ayıracağı vakitler geçirmeyi göz ardı etmeyin. Yukarıda paragrafta anlam bütünlüğünü bozan cümle aşağıdakilerden hangisidir ?

#7 İnsanlar gittikleri her yerde kendilerine arkadaş edinme konusunda başarılı olabilirler fakat iyi bir dost edinmek kim olursa olsun zor bir durumdur. Zor zamanlarınızda yanınızda olan sizi bir an olsun bırakmayacak arkadaşlarınızı sizde aynı fedakarlıkları göstererek asla bırakmayın. Onlara da aynı fedakarlıkları göstererek karşılık verin gerçek bir dost sizin hayatınızdaki en önemi oldukça büyüktür. Yukarıdaki paragrafa verilebilecek en iyi başlık aşağıdakilerden hangisidir ?

#8 Yurt dışında onlarca ülkeyi gezdim ve her yeri hemen hemen inceledim ve şunu fark ettim. Türkiye sanki hepsinin birleşimi olan muazzam bir ülke. Dört mevsim bir arada yaşanan farklı kültürleri bir arada barındıran, sıcak kanlı ve yardımsever insanların bulunduğu bir ülke. Neresi olsun gezmek, görmek ve incelemek için ilk önce kendi memleketimizi incelememiz bizim için onlarca ülkeyi gezip görmekten daha faydalı olacağını düşünüyorum. Yukarıda verilen paragrafta anlatılmak istenilen düşünce aşağıdakilerden hangisidir?

#9 Aşağıda verilen cümlelerden hangisi paragrafın sonuç cümle olma niteliği taşımaktadır ?

#10 Ailemle birlikte her zaman gittiğimiz parktan sıkılmış ve artık dağ evinde piknik yapmaya karar vermiştik. Dağ evine giderken yavru geyiklere ve doğada bulunan hayvanlara rastlamıştık. Gürül gürül akan derenin kenarında piknik yapmaya karar vermiştik. Babamın yaptığı harika mangalın kokusu burnuma gelmişti. Kardeşimle top oynamayı bırakıp hemen yemek yemeye koyulmak için babamın yanına koşmuştuk. Yukarıda verilen paragrafta duyu organlarına dair bir ayrıntı bulunmamaktadır ?

#11
I.Öğretmenim sosyal faaliyetlerime ara vermemi sadece biraz daha fazla dikkatli ders çalışmam konusunda bana yardımcı olmuştu.
II.Her gün ders çalıyorum ve kitap okuyordum. Sosyal faaliyetlerime ara vermiştim.
III.Bu yıl okulumda son yılımdı. Artık yeni bir okula başlamanın heyecanı ve zorluğu içerisindeydim.
IV.Hayatınızda size yol gösterecek tecrübelerin olması gerçek çok önemli.
V.Öğretmenimden aldığım tavsiyeler sonucunda iyi bir liseye yerleşmem gerçekten çok zor olmamıştı.
Yukarıda verilen cümlelerin anlamlı bir bütün oluşturabilmesi için nasıl sıralanması gerekmektedir ?

#12 Yeni bir liseye başlamak bana çok zor geliyordu. Yeni arkadaşlar, yeni öğretmenler açıkçası her şey yeniydi. Okulun ilk haftası sıra arkadaşım gelmemişti ve yinede ben okula alışamamıştım. Yalnız başıma arkadaş edinememiş ve eski arkadaşlarımı özlemiştim. Sıra arkadaşım bir hafta okula başlamış ve onunla çok iyi anlaşmıştım. Okula alışmam ve çevreme çabuk ısınmam onun sayesinde olmuştu. Gerçekten iyi bir arkadaş sizin çevrenizde okulunuzda size bir çok katkısı olacağına inanmıştım. Yukarıda verilen paragrafta anlatılmak istenilen düşünce aşağıdakilerden hangisidir?

#13 Sabah kapıyı açtığımda yüzümü okşayan soğuk aslında kışın geldiğinin haberciydi.(I) Akşam okul çıkışında yavaş yavaş kar taneleri düşmeye başlamış ve tepeler çoktan bembeyaz olmuştu.(II) Akşam boyunca devam eden kar yağışı şehri baştan aşağı bembeyaz yaptı. Okullar iki gün boyunca tatil olmuştu ve karın keyfini çıkarmak için sabırsızlıkla dışarıya çıkmak istiyordum.(III) Evde uyuya kalmak hiç aklımdan geçmiyordu.(IV) Dışarıda arkadaşlarımla unutmayacağım kış anıları biriktirmiştim. Yukarıda verilen paragrafta anlam bütünlüğünü bozan cümle hangisidir ?

#14
I.Konusunu Çanakkale savaşı olarak belirlediler fakat ben bir gün kalmasına rağmen daha fikir bile bulamamıştım.
II.Okulda öğretmenlerimiz kara kalem ile resim çizme yarışması düzenlediler.
III.Akşam eve gidince kafamı yastığa koydum ve fikir düşünmeye başladım.
IV.Yarışmanın bitmesine bir saat kala resmi öğretmenime teslim ettim. Çok şaşırtıcı oldu benim için çünkü birinci olmuştum.
V.Gece yatmadan önce okuduğum kitap sayesinde. Sabah uyandım ve aklıma gelen ilk fikirle resim çizmeye koyuldum.
Yukarıda verilen cümlelerden anlamlı bir paragraf oluşturmak istenirse sıralama nasıl olmalıdır ?

#15 Okulumuzda düzenlenecek olan tiyatro yarışmasına en iyi gösteriyi yapmak için sınıfımızda ve okulda hemen öğretmenimiz öğrenci seçimlerine başlamıştı.(I) Okulumuz için çok önemli olan organizasyonda birinci olmak için öğretmenimiz çok gayret etmişti.(II) Her gün tiyatro yarışmasında derece elde etmek için büyük gayret gösteriyorduk.(III) Bizim için olan birinci olmaktan ziyade iyi bir izlenim yaşatmak daha önemliydi.(IV) Her geçen gün artan baskıdan dolayı çok heyecanlanmıştık fakat o çok istediğimiz birinciliği elde etmek bizim içim büyük onur gurur verici bir durumdu. Yukarıda verilen paragrafta anlam akışını bozan cümle hangisidir ?

Testi Bitir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Test Gezegeni - Test Çöz, Soru Çöz | Sitemap | Soru Cevap Test