Test Gezegeni - Test Çöz, Soru Çöz, Testleri Çöz, Soruları Çöz

974 test çözmeniz için, içinde 13026 soru ile sizleri bekliyor!

5.Sınıf – Türkçe – Paragrafta Anlam – Test 4

5. sınıfta işlenen Türkçe dersinin Paragrafta Anlam konusu ile ilgili hazırlanmış 15 soruluk testi çözebilirsiniz.

#1 Aile fertleri birbirine karşılıksız bağlı olan en küçük topluluktur kendimce. O ki en kötü durumlarda bile sizden karşılık beklemeden hemen yardıma koşan ve sizin iyiliğiniz isteyen daha iyi ne olabilir ki. İşte bu yüzden ailemiz için elimizden geleni yapmalı ve bizde aynı özveri ile ailemize bağlı olmalıyız. Yukarıda verilen paragrafta anlatılmak istenilen düşünce aşağıdakilerden hangisidir?

#2 Sözcükler her zaman kendimiz ifade etmeye yetmez. Sözcük yetersiz kaldığı durumlarda hediye almaz mıyız veya yan yana yürümez miyiz ? Sözcüklerle kendimiz ifade edeceğimiz, kelimelerin yetersiz kaldığı anda hemen duygularımızı anlatmaya çalışan davranışlarda bulunmaz mıyız ? Yukarıda verilen paragrafta anlatılmak istenilen düşünce aşağıdakilerden hangisidir?

#3 Orçun arkadaşları ile fazla vakit geçirmek istemektedir fakat en büyük hatalarından biride kendini diğer arkadaşlarından üstün görmesidir. Aslında diğer arkadaşları ile arasında fazla bir fark olmamasına rağmen o ısrarla kendini daha iyi olduğunu savunurdu. Bu yüzden küçüklükten beri arkadaşı yok denecek kadar azdı. Yukarıda metinde Orçun hakkında verilen bilgilerden yola çıkarak ona nasıl yardım edebiliriz ?

#4 Heykel, insanlardan beri süre gelen ve hala günümüzde devam eden sanat dalları arasında bulunmaktadır. İlk insanlar etkilendikleri, beğendikleri ve saygı duydukları kişileri onurlandırmak ve saygılarını göstermek için heykel yapmıştırlar. Günümüzde hala aynı amaç uğruna heykel tıraşlar heykel yapmaktadır. Yukarıda metinde anlatılmak istenen aşağıdakilerden hangisidir ?

#5 (I) Uzmanların yaptığı araştırmalara göre sık sık asitli yiyecekler tüketmek sağlığa oldukça fazla zarar veriyor. (II) Yapay tatlandırıcılar, şeker ve asit düzenleyiciler sağlımızı etkiliyor. (III) Bu içeceklerin sürekli tüketilmesi özellikle felç riskini 4 kat daha fazla arttırıyor. (IV) Bu içeceklerin tüketilmek alzheimera yakalanma ihtimalini çok arttırmaktadır. Yukarıda verilen paragrafta hangi metin cümlede ana fikir olmaya diğerlerine göre daha yakındır ?

#6 Çoğu kişi ellerini yıkarken sıcak suyun daha fazla etkili olduğunu düşünüyor. Yemekleri yaparken veya sütü kaynatırken kaynatıyoruz. Bu işlem bakterilerin ölmesi için yeterli oluyor fakat ellerimizi yıkarken derimizi yakacak kadar haşlı suya ihtiyacımız var. Bu yüzden suyun sıcaklığın ziyade ….. Yukarıda metinin anlam bütünlüğünün bozulmadan sonlandırılması için aşağıdaki seçeneklerden hangisi ile devam etmesi gerekmektedir ?

#7
I.Sol dış cebindeki parayı çıkardı ve 400 lira olduğunu biliyordu.
II.Bir eliyle saati aldı, diğer eliyle satıcıya ücreti uzattı.
III.Marketçi Hüseyin önce yeleğin düğmelerini çözdü sonra ceplerini kontrol etti.
IV.Yine de saydı, büyük tüccarlar ” Yolda bulursan da say. ” demiyolar mıydı ?
Yukarıda verilen numaralandırılmış cümlelerin anlamlı bir bütün olması için nasıl sıralanması gerekmektedir ?

#8 Anadolu’da hangi kapıyı çalsanız siz birer ……………. Sizi içeri alırlar ve baş köşeye oturturlar. Size kendi yapabildiklerinde ikram ederler. Sırtınıza minder verirler ve hayatınız eşine pek rastlayamayacağınız yer sofralarında size harika yemekler ikram ederler. Yukarıda metinde noktalı yere aşağıda verilen seçeneklerden hangisi getirilmesi gerekmektedir ?

#9 Doğal hayvan hayatları konusunda belgeselleri seyretmeyi herkesin içi kaldırmıyor olabilir ama doğada hayatta kalmayı anlamak için çok iyi olabilir. Bir aslanın zebraya saldırması son derece ve vahşi gelen şeyler aslında doğada başından beri var olan ve ilk zamanlarda insanların bile kullandığı bir yöntem aslında. Ne kadar hayvanların acı çekmesi bizim açımızdan kötü olsa da asla doğaya zıt olan bir yöntem değil. Yukarıda verilen paragrafta vurgulanılması istenilen düşünce aşağıdakilerden hangisidir ?

#10
I.Kardan adam yapmak, kar topu oynamak ve karda kaymak bunlardan sadece birkaçıdır.
II.Çocuklar için eğlence dolu bir ay ve kısa zamanda fazla eğlence demektir.
III.Ressamlarda çocukların sınırsız eğlencesini bazen tablolarına yansıtırlar.
IV.Kış mevsimi çalışanlar için çok zorlu bir mevsimdir.
Yukarıda verilen cümlelerden anlamlı bir paragraf oluşturabilmek için sıralama aşağıdakilerden hangisi gibi olmalıdır ?

#11 Masallar bize her zaman hayatın olumlu taraflarının öğretir. Her zaman hikayenin sonunda ne olursa olsun iyilerin kazanacağını gösterir. Masallar çocukların hayal dünyasını genişletir. Çocukların sorunlar baş edebilmesi ve hayat ile ilgili tecrübe edinmesi için çok önemlidirler. Çocukları oyunlardan ve masal okumaktan asla alıkoymamalı aksine destekleyici davranışlarda bulunmalıyız. Yukarıda verilen paragraftan yola çıkarak aşağıda verilenlerden hangilerine ulaşılabilmektedir ?

#12 Yaz tatilinde Anadolu turu yapmak için arkadaşlarımla yola çıktık ve Anadolu’nun her yerini karış karış gezdik. Yöre halkının bizi çok sıcak karşılaması ve bizleri iyi misafir edebilmek için adeta yarışa girmesi bizleri çok mutlu etmişti. Yukarıda verilen metinde Anadolu hakkında aşağıda verilen bilgilerden hangisine ulaşılabilir ?

#13 Ahmet arkadaşları ile ırmaktan karşıya geçmek için köprüyü kullanıyordu fakat tam ona sıra geldiğinde köprü kırıldı ve karşıya yüzerek geçmek zorunda kaldı. Ahmet soğukta üşümemek ve kurulanmak için ormandan çalı çırpı toplamak için etrafı aramaya başladı ve hemen bir ateş yakarak kurulanmaya başladı. Yukarıda verilen paragraf aşağıda verilen sorulardan hangisine cevap verir nitelliktedir ?

#14 Saatlerce tırmanışın ardından tepeye çıkmış ve ardında masmavi gökyüzü ve eşsiz bir doğa manzarası bırakmıştık. Hafif esen rüzgar ve sımsıcak güneşin altında dakikalarca dinlendikten sonra kuşların cıvıltısı, ormanın kendine has eşsiz kokusu ile eve doğru tekrar yol almaya başlamıştık. Yukarıda verilen paragrafta aşağıda verilen duyu organlarından hangileri kullanılmıştır ?

#15 Hakan usta saatlerce güneşin altında çalıştıktan sonra biraz nefes almak için gölgede oturmuştu. Tam o esnada eski çalıştığı yerdeki arkadaşı onu akşam gezmek için şehre davet ediyordu. Biraz daha gölgede dinlendikten sonra tekrar çalışmak için işe koyulmuştu. Yukarıda verilen paragrafta hikaye unsurlarından hangisi ile ilgili ayrıntılı bir bilgi bulunmamaktadır ?

Testi Bitir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Test Gezegeni - Test Çöz, Soru Çöz | Sitemap | Soru Cevap Test