Test Gezegeni - Test Çöz, Soru Çöz, Testleri Çöz, Soruları Çöz

974 test çözmeniz için, içinde 13026 soru ile sizleri bekliyor!

5.Sınıf – Türkçe – Paragrafta Anlam – Test 3

5. sınıfta işlenen Türkçe dersinin Paragrafta Anlam konusu ile ilgili hazırlanmış 15 soruluk testi çözebilirsiniz.

#1 Çocuk yatağından nasıl fırladı ?

#2 Çocuk zeytin ağacının kesileceğine neden üzüldü ?

#3 Çocuğun korkmasının nedeni neydi ?

#4 ” Günün ilk ışıklarıyla birlikte sesler çoğalmaya başladı. Derken her yanı bir gürültü sardı. Bu olağan dışı bir gürültüydü. Çocuk, korku içinde yatağından fırladı. Pencereye koştu. Camı açtı. Sokağa baktı. Öteden kocaman bir greyder geliyordu. O zaman anımsadı. Karşıdaki arsada yapı çalışmaları başlayacaktı. Orada bundan sonra top oynayamayacaklardı. Güneş altında fazlaca yandıklarında, koşup zeytin ağacının gölgesine sığınamayacaklardı. ” ( İlk dört soruyu yukarıdaki metne göre cevaplayınız. ) Aşağıdakilerden hangisi metnin başlığı olabilir ?

#5 ” Bunca yıllık deneyim sonunda ben de öğrendim ki herhangi bir olay karşısında umutsuzluğa düşüp de kendini bırakmayan, güçlüklere teslim olmayan kişi, onları göğüsleyebilir ve çoğu zaman da hepsinin üstesinden gelebilir. ” Paragrafın ana fikri aşağıdakilerden hangisidir ?

#6 Parçaya göre pamuk hangi mevsimde yetişir ?

#7 Parçaya göre hangisi pamuğun faydaları arasında yer almaz ?

#8 Parçaya göre aşağıdaki sorulardan hangisinin cevabı yoktur ?

#9 ” Pamuk ; Yaz aylarında beyaz veya sarı renkte çiçekler açan, yapraklı uzun saplı, otsu bir bitkidir. En çok Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yetişir.Kabızlığı giderir. Ateş düşürücüdür. Bağırsakları yumuşatır. Cildi yumuşatır ve rahatlatır. Sanayide tekstil maddesi olarak, çocuk bezinde, makyaj malzemelerinde kullanılmasının yanında tıp alanında da yaygın olarak kullanılır. Özellikle hidrofil pamuk küçük yaralarda ve yaralanmalarda pansuman malzemesi ve kan durdurucu olarak kullanılır. ” ( 7-8-9-10 sorularını parçaya göre cevaplandırınız.) Parçada neyin üzerinde durulmuştur ?

#10 Parçaya göre hangisi spor yapmanın faydaları arasında yer almaz ?

#11 Dersteki verimin artması aşağıdakilerin hangisine bağlanmıştır ?

#12 Aşağıdakilerin hangisi sporun faydalarından değildir ?

#13 ” Sporun genç yaş gruplarında sorumluluk duygusunun yanı sıra, öfkeyi kontrol edebilme, saldırganlığı frenlemede göz ardı edilemeyecek etkisi vardır. Ayrıca dikkat dağınıklığının önüne geçilmesinde destek olur. Spor yapan çocuklar, enerjilerini sporla boşalttıkları için dersin başına oturduklarında daha verimli çalışır ve boşa vakit geçirmezler. Yaşıtlarına göre daha az hastalıklara yakalanır ayrıca, daha çabuk iyileşir.Takım ruhuna sahip oldukları için de yalnızlık hissetmez ve kendilerini dinleyecek bol zamanları kalır. ” ( 3-4-5-6 sorularını parçaya göre cevaplandırınız. ) Parçanın konusu aşağıdakilerden hangisidir ?

#14 Parçaya göre aşağıdakilerden hangisi yanlıştır ?

#15 ” Konuşan bir insanın jest ve mimikleri kollar, eller ve vücudun üst kısmı yardımıyla kendini belirginleştirmektedir. Mimik, yüz ile özellikle de göz ve ağız alanlarıyla ilişkilendirilmektedir. Bu noktada farklı yaklaşımlarda ifade biçimleri bulunmaktadır. Bunlar iç dünyada yaşananların birçok kelimeye göre daha fazla kendini gösterdiği ifade biçimleridir. Yüz “okuma” yeteneği de dilin henüz gelişmemiş olduğu zamanlarda yararlandığımız kabiliyetlerimizin bir kısmını oluşturmaktaydı.Toplumsal dilin parçası olarak jestlerin, mimiklerin ve bedenin duruşunun bilinçli bir şekilde kullanılması her bir insanın kültürünün bileşenini oluşturmaktadır. Birbirlerine benzer jestler yeryüzünün farklı bölgelerinde tamamen karşıt bir anlama sahip olabilmektedir. ” ( 1-2 sorularını parçaya göre cevaplayınız. ) Bu parçanın konusu aşağıdakilerden hangisidir ?

Testi Bitir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Test Gezegeni - Test Çöz, Soru Çöz | Sitemap | Soru Cevap Test