Test Gezegeni - Test Çöz, Soru Çöz, Testleri Çöz, Soruları Çöz

974 test çözmeniz için, içinde 13026 soru ile sizleri bekliyor!

5.Sınıf – Türkçe – Paragrafta Anlam – Test 2

5. sınıfta işlenen Türkçe dersinin Paragrafta Anlam konusu ile ilgili hazırlanmış 15 soruluk testi çözebilirsiniz.

#1 İkindi güneşinin gözler alan aydınlığı içinde, sokakları yabancı yabancı dolaştı. Kasabanın iç kısımları şenlik günlerine has bir boşlukla sessiz,durgundu. Çeşmeler su taşıyan tek tük adamlarla bir kaç yaşlı nineden başka kimseye rastlamamıştı. Onlarda kendisine her kes bahçede iken neden burada dolaştığına şaşar gibi bakmışlardı. Sonra kızgın dumanlı bir grup oldu. Ezan sesleri arasında kısık, uyuşuk lambalar birer birer yanıp kasabayı kasabayı kasvetli bir gece sardı. Refit Halit Karay ( İlk yedi soru yukarıda ki metine göre cevaplandırılacaktır. ) Sözü edilen kişi sokaklarda nasıl dolaşıyor ?

#2 Parçaya göre kasabanın mahalleleri nasıldı ?

#3 Kasabayı dolaşan kişi kimlere rastlamaktadır ?

#4 Karşılaştığı adamlar neden kendisine şaşırarak bakıyordu ?

#5 Akşama doğru hangi sesler duyuluyordu ?

#6 Gece kasaba evlerini aydınlatan nedir ?

#7 Bu parça için en uygun başlık aşağıdakilerden hangisidir ?

#8 ” Şimdi ben gençlere bakıyorum; aralarında şüphesiz çok iyi olanlar var; ama öyleleri de var ki, kendilerinin bir şeyler öğrenmelerine yarayacak en kıymetli zamanlarını, tıpkı mirasyedinin paralarını düşüncesizce sağa sola savurması gibi harcayıp duruyorlar. Gerçi harcanan para tekrar kazanılıp yerine konabilir. Zamansa öyle değildir. Bir kere gitti mi bir daha geri dönmesine imkân yoktur. ” ( Sonraki üç soruyu parçaya göre yanıtlayınız. ) Yukarıdaki parçanın ana düşüncesi nedir?

#9 Parçada zamanını boşa harcayan gençleri yazar neye benzetmiştir ?

#10 Parçaya göre bir kere gitti mi geri dönmesine imkan olmayan şey nedir ?

#11 ” İyi bir dinleyici sabırlıdır. Konuşanı sonuna kadar izler. Konuşanla aynı düşüncede olmayabilir. Ama hiç bir zaman sözünü kesmez. Eğer soracakları varsa konuşma bittikten sonra sorar. ” ( Sonraki 2 soru yukarıdaki paragrafa göre cevaplayınız. ) Aşağıdaki başlıklardan hangisi yukarıdaki paragrafa uygundur ?

#12 İyi bir dinleyicinin özelliği nedir ?

#13 ” Gözle görülebilen ve görülmeyen ışık enerjisi, Uzay boşluğunda yayılabilir. Bu da milyarlarca kilometre uzaktan, galâksimizin diğer ucundan gelen ışıkları görebileceğimiz anlamına gelir. Güçlü bir teleskopla milyonlarca yıldır yolda olan ışıkları da görebilirsiniz ? ” ( İlk üç soruyu, yukarıdaki metne göre yanıtlayınız. ) Uzay boşluğunda neler yayılabilir ?

#14 Aşağıdakilerden hangisi ışık enerjisinin özelliklerinden değildir ?

#15 Işığın hangi özelliği galaksinin diğer ucundan gelen ışığı görebileceğimiz anlamındadır ?

Testi Bitir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Test Gezegeni - Test Çöz, Soru Çöz | Sitemap | Soru Cevap Test