Test Gezegeni - Test Çöz, Soru Çöz, Testleri Çöz, Soruları Çöz

959 test çözmeniz için, içinde 13012 soru ile sizleri bekliyor!

5.Sınıf – Sosyal Bilgiler – Birey ve Toplum – Test 3

5. sınıfta işlenen Sosyal Bilgiler dersinin Birey ve Toplum konusu ile ilgili hazırlanmış 15 soruluk testi çözebilirsiniz.

Soru #1: Herkesin sabah ve akşam saatlerinde kullanılması gereken çevre yolu kenarında bizim evimiz var. Sabah ve akşam saatlerinde trafik çok yoğun olmaktadır. Belediye bunu engellemek için çevre yolunu genişletmiş ve sorunu büyük ölçüde düzelmiştir. Buna verilen ifadelerden hangisi yukarıdaki metini destekler nitelikte değildir ?

Soru #2: ” Sınavlara gelirken üzerinizde elektronik cihaz bulundurmayın. ” uyarısına rağmen birçok kişi kuralı ihlal ettiği için sınava girememiştir. Buna göre kişilerin aşağıdakilerden hangisini dikkate aldığı söylenemez ?

Soru #3: Çocuk hakları dikkate alındığında aşağıdakilerden hangisi çocuk haklarını ihlal eden bir durumdur ?

Soru #4: Aşağıda verilenlerden hangisi yanlış bir ifade içermektedir ?

Soru #5: Dünyada meydana gelen bir gelişme sadece o bölgeyi etkileyeceği gibi tüm Dünya’yıda etkileyebilecek bir etkisi olabilir. Buna göre aşağıdaki olaylardan hangisi tüm Dünya’yı etkilemiştir ?

Soru #6: Bireylerin yaş durumlarına göre sorumlulukları değişmektedir. Buna göre aşağıdakilerden hangisi çocukların sorumlulukları arasında yer almaktadır ?

Soru #7: Bireylerin topluma karşı sorumlulukları olduğu kadar bireyin kendine karşıda sorumlulukları bulunmaktadır. Buna göre ;
1.Kişisel bakıma dikkat etmek.
2.Kötü alışkanlıklardan uzak durmak.
3.Topluma ve aileye yararlı bir vatandaş olmak.
4.Sokakların temizlemesine yardımcı olmak.
Yukarıda verilenlerden hangileri bireyin kendine karşı yerine getirmesi gereken

Soru #8: Grupların bir araya gelme amacı belli bir görevi sorunsuz yerine getirmek için veya yapılan görevden daha fazla verim almak içindir. Buna göre aşağıda verilen gruplardan hangileri görevlerini sorunsuz yerine getirdiği söylenebilir ?

Soru #9:
1.Bilgisayarda oyun oynamak.
2.Ödevlerini zamanında yapmak.
3.Düzenli ve temiz olmak.
4.Okula zamanında gitmek ve derslere geç kalmamak.
Yukarıda verilenlerden hangileri öğrencinin sorumlulukları arasında yer almamaktadır ?

Soru #10: Kemal : Okulumuzun düzenlediği grup ile doğal yaşamı incelemek için dağlara yürüyüşlere gidiyorum. Hande : Arkadaşlarımla her gün farklı yerlerde şarkılar söylüyorum. Demet : Öğretmenim kurduğu hentbol takımı ile antrenmanlara çıkıyorum. Yukarıdaki kişilerin söylemlerinden yola çıkarak aşağıdaki gruplardan hangilerine üye oldukları söylenemez ?

Soru #11: Kurumlar genellikle devlete bağlı olarak görev yapan ve toplumsal ihtiyaçları gidermek için yapılan yerlere denilmektedir. Buna göre ;
1.Hastane
2.Akrabalar
3.İtfaiye
4.Üniversite
Yukarıda verilenlerden hangileri kurum niteliği taşımamaktadır ?

Soru #12: Aşağıda verilen aktiviteleri yerine getirmek için grup oluşturmaya gerek yoktur ?

Soru #13: Hakan’ın yaşadığı şehre yeni bir üniversite yapılmış ve 5 yılda üniversite 40 bin öğrenciye ulaşmıştır. Buna göre Hakan’ın yaşadığı bölgede kalkınma konusunda aşağıdakilerden hangisi yararlanamamıştır ?

Soru #14: Ormanların yok edilip yerine betonarme binalar ve fabrikalar yapılması aşağıdaki sonuçlardan hangisini meydana getirmez ?

Soru #15:
1.Askerlik görevini yerine getirmek.
2.Kanunların dışına çıkmadan yaşamak.
3.Zorunlu eğitimi tamamlamak.
4.Alışverişlerde fatura istemek.
Yukarıda verilenlerden hangisi vatandaşlık görevlerimizden değildir ?

Devam Et

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Test Gezegeni - Test Çöz, Soru Çöz | Sitemap | Soru Cevap Test