Test Gezegeni - Test Çöz, Soru Çöz, Testleri Çöz, Soruları Çöz

974 test çözmeniz için, içinde 13026 soru ile sizleri bekliyor!

4.Sınıf – Türkçe – Paragrafta Anlam – Test 3

4. sınıfta işlenen Türkçe dersinin Paragrafta Anlam konusu ile ilgili hazırlanmış 15 soruluk testi çözebilirsiniz.

#1 Aşağıdakilerden hangisi bir paragrafın giriş cümlesi olamaz ?

#2 ” Yazın, bahçeden gelen çocuk sesleri hanımeli kokusuna karışırken evimin serinliğinde yalnızlığımı unutmaya çalışırım. ” Paragrafta hangi duyumuzla ilgili bir ayrıntı yoktur ?

#3 ” Mutluluğu, yaşadığımız anlarda yakalamalıyız. Çünkü mutluluk, sürekliliği olan bir duygu değildir. Tıpkı öfke, üzüntü ve diğer duygular gibi. Bir ömür boyu mutlu yaşamak ancak masallarda olur. O zaman anların tadını çıkarmayı öğrenmeliyiz. ” Paragraftan, aşağıdakilerden hangisi çıkarılamaz ?

#4 Çok severiz biz okulu Kitabımız bilgi dolu Okuryazar her Türkoğlu Yükselmenin budur yolu. Yukarıdaki parçanın konusu aşağıdakilerden hangisidir ?

#5 ” İki kişi arasında bir sorun varsa, yalnızca birinin haksız olması olası değildir. Çünkü tüm ilişkiler, iki taraflıdır. Sorunun nedeni biriyse, diğeri de sorunun büyümesine ya da çözümlenmemesine neden olmuştur. Bu yüzden ilişkilerimizde sorun yaşadığımızda, sürekli olarak karşı tarafı suçlamamalıyız. ” Paragrafta aşağıdakilerden hangisi anlatılmak istenmektedir ?

#6 Gözlerinden parıltısı bir bakır tasın Kulaklarım komşuların ayak sesinde Varsın bir yudum su veren olmasın Baş ucumda biri bana “Su yok.” desin de. Yukarıdaki şiirde, şairin duygusu aşağıdakilerden hangisidir ?

#7 Saçlarını taradı, en güzel giysisini giyindi. Parfüm kokusu tüm odaya yayıldı. Pencereden akşam güneşiyle birlikte hafif bir rüzgâr giriyordu. Heyecanla kapıya koştu, zille birlikte açtı kapıyı. Paragrafta aşağıdaki duyulardan hangisi yoktur ?

#8 1.Televizyonu açtım. 2.Film seyretmeye başladım. 3.Koltuğa oturdum. 4.Odaya girdim. Yukarıda verilen cümleler anlam akışına göre doğru sıralama nasıl olmalıdır ?

#9 Annesini sevmeyen var mıdır bu dünyada ? Bizleri büyüten, yetiştiren o kutsal insana ne desek azdır. Bizimle üzülen, bizimle sevinen; yüreklerinde sevgiden başka duyguya yer vermeyen canım annelerimiz… Yukarıdaki paragrafta işlenen konu nedir ?

#10 Bu yapıtta güzel; ancak son derece kindar ve kıskanç bir kadının serüveni işlenmiştir. Yazarın tezi, insan huylarının geçici olmadığıdır. Bu olumsuz tip, sırf bu olumsuz özellikleri nedeniyle bir aile faciasına yol açmıştır. Çünkü, onu yönlendiren aklı değil, içgüdüleri ve huyudur. Oysa insana yakışan içgüdüsel davranış değil, akıl ve mantığa dayanan davranıştır. Parçada vurgulanan nedir?

#11 1.Babası yaşadıkları mahallede bulunan bir fabrikada çalışıyormuş. 2.Vaktiyle Merve adında babasıyla yaşayan bir kız varmış. 3.Bunun için Merve ve babası başka mahalleye taşınırlar. 4.Ancak fabrikada işler ters gitmeye başlayınca Merve’ nin babası işsiz kalır. Yukarıda verilen cümleler anlam akışına göre doğru sıralaması nasıl olmalıdır ?

#12 Bir yarasanın gözleri bağlandığında, hayvan rahatça uçmuş ve hiçbir engele çarpmamış. Kulakları tıkandığında ise biraz önce çevresinde dolaştığı bütün engellere çarpmış. Aşağıdakilerden hangisini paragraftan çıkaramayız ?

#13 Çiçek vardır koklanmak içindir; çiçek vardır dalında güzeldir. Kimi çiçekler hem koklanır, hem de güzeldir. Neden söz ettiğimi anlamadınız sanırım: Çocuklar… Başka bir deyişle çiçeklerle sevginin, barışın ta kendisidir. Dünyamız onlarla güzelleşir, onlarla değer bulur. Parçadan, aşağıdaki yargıların hangisi çıkarılamaz ?

#14 Bir araştırmada hastanelerde görev yapan ebeler, hemşireler, pratisyen hekimler, kadın hastalıkları ve doğum, üroloji, genel cerrahi uzmanı hekimler araştırılmıştır. Ünvan dağılımları, fiili çalışma ve eğitim durumları incelenmiştir. (1. ve 2. soruları yukarıdaki paragrafa göre yanıtlayınız.) Yapılan araştırmada aşağıdaki görevlilerden hangisi yer almamaktadır ?

#15 Araştırmada aşağıdaki konulardan hangisi incelenmemiştir ?

Testi Bitir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Test Gezegeni - Test Çöz, Soru Çöz | Sitemap | Soru Cevap Test