Test Gezegeni - Test Çöz, Soru Çöz, Testleri Çöz, Soruları Çöz

974 test çözmeniz için, içinde 13026 soru ile sizleri bekliyor!

3.Sınıf – Türkçe – Olayların Oluş Sırası – Test 1

3. sınıfta işlenen Türkçe dersinin Olayların Oluş Sırası konusu ile ilgili hazırlanmış 10 soruluk testi çözebilirsiniz.

#1 1.Yemeğimi bitirdikten sonra anneme eline sağlık dedim. 2.Ailemle birlikte sofraya oturdum. 3.Önce ellerimi sabunla yıkadım. Yukarıdaki cümleleri olayların oluş sırasına koyarsak sıralama nasıl olmalıdır ?

#2 1.Geçmek için yürümeye başladı. 2.Gözleri iyi görmüyordu. 3.Biri kolundan tutup geri çekti. 4.Bu nedenle kırmızı ışığın yandığını fark etmedi. Yukarıdaki cümleleri olayların oluş sırasına göre koyarsak sıralama nasıl olmalıdır ?

#3 1.Kitabı okumaya pek istekli değildi. 2.Vazgeçip televizyon izledi. 3.Biraz okudu ama anlamıyordu. 4.Yine de kitabı eline alıp en son kaldığı yeri açtı. Yukarıdaki cümleleri olayların oluş sırasına koyarsak sıralama nasıl olmalıdır ?

#4 1.Bardaktan boşanırcasına yağmur yağıyordu. 2.Köylüler ne yapacaklarını düşündüler. 3.Çünkü her yağmurdan sonra köyü sel basıyordu. 4.Hemen köyü boşaltmaya başladılar. Yukarıdaki cümleleri olayların oluş sırasına koyarsak sıralama nasıl olmalıdır ?

#5 Aşağıda verilenlerden hangisi selamlaşma ifadesidir ?

#6 1.Zavallı kedi soğuktan titriyordu. 2.Eve götürürse annesi kızardı. 3.O da kediyi kömürlüğe götürüp üstünü örttü. 4.Sokağa çıkınca karşısına bir kedi çıktı. Yukarıdaki cümleleri olayların oluş sırasına koyarsak sıralama nasıl olmalıdır ?

#7 1.Kalabalığı görünce çok şaşırmıştı. 2.Osman küçük bir kasabada yaşıyordu. 3.Çünkü yaşadığı yer çok sakindi. 4.Bir gün dedesiyle şehre gitti. Yukarıdaki cümleleri olayların oluş sırasına koyarsak sıralama nasıl olmalıdır ?

#8 1.Ödevini ilk bitiren Ebrar oldu. 2.Üç arkadaş birlikte ödev yapmaya karar verdi. 3.Ödevlerin bitmesiyle oynamaya başladılar. 4.Gözde ise ödevini en son yaptı. Yukarıdaki cümleleri olayların oluş sırasına koyarsak sıralama nasıl olmalıdır ?

#9 1.Annesi Merve’ye çok kızmıştı. 2.Bir daha bunu yapma! diye uyardı. 3.Bu yaptığın çok ayıp bir davranış. 4.Başkasının paketinin açılmayacağını bilmen gerekir. Yukarıdaki cümleleri olayların oluş sırasına koyarsak sıralama nasıl olmalıdır ?

#10 1.Daha gidecek çok yolu vardı. 2.Kendi de su bidonunu çıkarıp doldurdu. 3.Bir akarsu kenarında durup atını suladı. 4.Atıyla kasabadan köyüne dönüyordu. Yukarıdaki cümleleri olayların oluş sırasına koyarsak sıralama nasıl olmalıdır ?

Testi Bitir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Test Gezegeni - Test Çöz, Soru Çöz | Sitemap | Soru Cevap Test