Test Gezegeni - Test Çöz, Soru Çöz, Testleri Çöz, Soruları Çöz

974 test çözmeniz için, içinde 13026 soru ile sizleri bekliyor!

2.Sınıf – Türkçe – Okuduğunu Anlama – Test 2

2. sınıfta işlenen Türkçe dersinin Okuduğunu Anlama konusu ile ilgili hazırlanmış 10 soruluk testi çözebilirsiniz.

#1 Ahmet’in hastalandığını duyduğumda çok üzüldüm. Dün gece hastaneye yatırmışlar. Anneme söyledim. Annem, “ Aman Sena’cığım sağlığına dikkat etmelisin. Temiz olmalı ve dişlerini düzenli fırçalamalısın. Üşümemek için kıyafetlerini mevsime uygun giymelisin. Bir de beslenmene özen göstermen gerekir. Yoksa sen de hasta olursun.” dedi. ( İlk 3 soru parçaya göre cevaplanacaktır. ) Ahmet niçin hastaneye yatırılmış?

#2 Aşağıdakilerden hangisi Sena’nın hasta olmamak için dikkat etmesi gerekenlerden değildir?

#3 Parçaya göre Sena neden üzülmüştür ?

#4 Küçük bir çocuk, şeker dolu bir kavanoza elini daldırmış, şeker almak istemiş. Ancak kavanozdaki bütün şekerleri avuçladığı için kavanozun dar ağzından avucunu çıkaramamış. Avucundaki şekerlerini kaybetmek istemeyen, ama elini de kavanozdan çıkaramayan bu çocuğu gören yaşlı bir adam ona seslenmiş: – Oğlum, elindeki şekerlerin yarısını kavanoza bırak, o zaman elini kolayca kavanozdan çıkarabilirsin. Yukarıdaki metnin konusu, aşağıdakilerden hangisidir?

#5 Bir hafta önce annesiyle ablası çarşıya çıkmışlardı. O, evde yalnız kalmıştı. Derslerini bitirdikten sonra aklına reçel yemek gelmişti. Bir kaşık, bir kaşık daha.. Ayrıca bal kavanozunun dibindeki balıda sıyırmıştı. Ondan sonra bir kaşıntı, bir yanma.. Çok su içmiş, midesindeki yanmayı geçirmişti ama kaşıntısı geçmemişti. Annesine: -Belki böcek ısırmıştır, diyordu ama reçelden olduğunu biliyordu. Hakan’ın niçin hatır hatır kaşındığı bir gün sonra kahvaltıda anlaşıldı. Annesi, reçel kavanozunu yarılamış görünce Hakan’a: -Seni reçel böcüğü sokmuş olmalı Hakan, dedi. ( Sonraki 6 soru parçaya göre cevaplanacaktır. ) Hakan niçin evde yalnız kalmıştır ?

#6 Aşağıdakilerden hangisi Hakan’ın kaşınmaya başlamasının nedenidir ?

#7 Parçada kullanılan ” Hatır hatır kaşınmak ” ne anlamına gelmektedir ?

#8 Hakan’ın çok su içmesi aşağıdakilerden hangisine neden olmuştur ?

#9 Parçada Hakan, annesine kaşınmasının nedenini nasıl açıklamaktadır ?

#10 Parçada annesi, Hakan’ın kaşınmasının nedenini nasıl anlamaktadır ?

Testi Bitir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Test Gezegeni - Test Çöz, Soru Çöz | Sitemap | Soru Cevap Test